افشای برنامه هکرها برای حمله به شبکه های توزیع برق در امریکا

یک گروه هکری با دردست گرفتن کنترل سیستم های مربوط به شبکه های توزیع برق در امریکا و اروپا در حال آماده سازی خود برای اجرای حمله هکری بی سابقه هستند.
 
محققان امنیتی از سال ها قبل در مورد احتمال از کارافتادن نیروگاه ها و شبکه های توزیع برق به علت حملات هکرهای اینترنتی سخن می گویند و به نظر می رسد عملی شدن این تهدیدها نزدیک است.
 
گزارش تازه موسسه امنیتی سمانتک نشان می دهد گروهی هکری موسوم به Dragonfly بخش های انرژی و برق در امریکا و اروپا را هدف گرفته اند و با جمع آوری اطلاعات ضروری در مورد نحوه عملکرد این دو بخش می خواهند کنترل کامل سیستم های مربوطه را در دست بگیرند.
 
گروه Dragonfly در سال ۲۰۱۴ هم با حمله به سیستم های انرژی و برق در امریکا و برخی کشورهای اروپایی خبرآفرین شده بودند. در سال ۲۰۱۶ تحقیقات مفصل مشترکی در این زمینه توسط وزارت امنیت داخلی امریکا و اف بی ای صورت گرفت و Dragonfly یک گروه هکری روسی معرفی شد. هر چند سمانتک از نسبت دادن این گروه به دولت روسیه که روال همیشگی رسانه های غربی است، خودداری کرد.
 
خطرناک ترین حملات هکری Dragonfly در دسامبر سال ۲۰۱۵ رخ داد و این گروه با جمع آوری اطلاعات لازم توانست حفره های امنیتی در رایانه های فعال در نیروگاه های برق را شناسایی کند. این گروه با تهیه اسکرین شات از گراف های صفحات کنترل رایانه های نصب شده در نیروگاه ها از جزییات عملکرد آنها مطلع شده و حالا آماده خرابکاری است.
 
سمانتک هشدار داده که برای مقابله با موفقیت این حمله رمزگذاری داده های حساس، استفاده از کلمات عبور قوی و سیستم تایید هویت دومرحله ای و بهبود روش های دفاعی سایبری ضروری است.