اپل و کوالکام برنده میدان نبرد در زمینه چیپ‌های ۵G هستند

مدتی پیش، درگیری‌های حقوقی اپل و کوالکام درمورد حق ثبت اختراع پایان یافت. اپل در این ماجرا، یک مبلغ نامشخص میلیارد دلاری به کوالکام پرداخت کرد تا این دو شرکت تمامی مسائل و مشکلات حقوقی بین خود را در خارج از دادگاه حل کنند. البته تنها شرکتی که در این بین، از تمامی ماجراهای حقوقی دور شد، اپل بود. زیرا کوالکام در سایر دادگاه‌ها نیز پرونده‌هایی دارد و این شرکت هنوز هم درگیر مسائل حقوقی در آمریکا است.

در این میان شرکت‌هایی مثل سامسونگ، توانایی تامین مودم‌های 5G برای آیفون‌ها را نداشته و کوالکام تنها گزینه معقول اپل در این زمینه به حساب می‌آید. هم‌چنین چیپست‌های سامسونگ از لحاظ فنی نسبت به چیپ‌های کوالکام، در فرکانس‌های پایین‌تری کار می‌کنند و این مسئله هم یکی دیگر از دلایل اپل برای ادامه همکاری با کوالکام است.

کوالکام در تاریخ 1 آوریل 2019 یک قرارداد شش ماهه برای حق ثبت اختراع محصولات خود با اپل امضا کرد. هم‌چنین، این شرکت تا دو سال دیگر وظیفه تامین چیپست آیفون‌های جدید را برعهده خواهد داشت. تمامی موارد ذکر شده در این مطلب، درحالی گفته می‌شود که درآمد کوالکام در سه‌ماهه نخست امسال، کاهش نسبی داشته و پس از عقد قرارداد با اپل، سهام این شرکت رشد 33 درصدی را تجربه کرده است. مدیران کوالکام نیز اعتقاد دارند که درآمد شرکت‌شان در مقایسه با سه ماه گذشته، افزایش پیدا کند.

این شرکت در بیانیه‌ای اعلام کرد: “در حالی که ما همچنان بررسی امور مالی و حسابداری شرکت را انجام می‌دهیم، قراردادهای جدید ما، درآمد شرکت را در سه‌ماهه دوم سال 2019 افزایش خواهند داد و پیش‌بینی می‌کنیم که در سه ماه آینده، درآمد کوالکام از 4.5 میلیارد دلار به 4.7 میلیارد دلار برسد. علاوه‌براین، آمارهای تخمین‌زده شده ما برای سه‌ماهه سوم 2019 شامل تمامی محصولاتی است که تحت مجوز ما فروخته می‌شوند. درآمدهای این چنینی، از کارخانه‌های ما و شرکت‌هایی مثل اپل و سامسونگ و هواوی حاصل می‌شوند، زیرا تمامی اسمارتفون‌ها و وسایل هوشمندی که از چیپ‌های ما استفاده می‌کنند، شامل پرداخت حق ثبت اختراع هستند. ما مبلغی در حدود 150 میلیون دلار از هواوی دریافت کرده‌ایم. البته این مبلغ، کمتر از مبلغ کلی است که ما از هواوی طلبکار هستیم.”

پیش‌بینی می‌شد اگر اپل هیچ پولی به کوالکام پرداخت نمی‌کرد و دعواهای حقوقی این دو شرکت ادامه می‌یافت، درآمد کوالکام نسبت به سال گذشته به‌طور چشمگیری کاهش پیدا می‌کرد. سود بسیار کلانی از این قرارداد نصیب کوالکام شده و این شرکت همانند سال‌های گذشته، حق ثبت اختراع در هر گوشی آیفون را دریافت می‌کند. فروش خوب محصولات اپل در جهان، علاوه‌بر این شرکت، کوالکام را نیز خوشحال می‌کند.

یکی از تحلیلگران معتبر فناوری با نام مینگ‌چی کو، مدتی پیش اعلام کرده بود که اولین آیفون 5G در سال 2020 معرفی خواهد شد. آیفون‌های 5G بسیار راحت‌تر از محصولات اندرویدی، در آمریکا مورد استفاده قرار می‌گیرند. زیرا اپل یک شرکت آمریکایی است و تمامی آژانس‌های نظارتی و اطلاعاتی آمریکا، هیچ رفتار مشکوکی در اپل مشاهده نکرده‌اند.

البته باید این نکته را هم یادآور شد که کره جنوبی، اولین کشوری بود که آزمایش اینترنت 5G را انجام داد و اپراتور Verizon کره جنوبی، مسولیت این کار را برعهده داشت. هم‌چنین نسخه 5G گلکسی اس 10 نیز هم‌اکنون عرضه شده و اپل از تمامی این برنامه‌ها عقب مانده است.

در این میان تنها کشوری که از برنامه‌های زمانبندی ارایه اینترنت 5G عقب مانده، آمریکا است. البته اپراتور Verizon در برخی از شهرهای آمریکا تجهیزات اینترنت 5G را نصب و راه‌اندازی کرده است.

با این‌حال، امسال اکثر شرکت‌های سازنده موبایل در پرچمداران جدید خود از مودم‌های 5G استفاده کرده و یا خواهند کرد. افزون‌بر‌ این‌ موضوع، اپل هنوز هم هیچ برنامه مشخصی برای ارایه آیفون 5G ندارد و طبق گفته مینگ‌چی کو، این شرکت آیفون‌های 5G خود را در سال 2020 معرفی خواهد کرد.

روز گذشته، تیم کوک، مدیرعامل اپل در کنفرانسی که با تحلیلگران فناوری داشت، اعلام کرد: “ما بسیار خوشحال هستیم که دادرسی‌ها و درگیری‌های قضایی چند‌ساله حل و فصل شده است. ما در رابطه با موضوع حق ثبت اختراع یک توافق چندساله با کوالکام ایجاد کرده‌ایم و من مطمئن هستم که این توافق و توافقات آینده، هردو شرکت (اپل و کوالکام) را راضی کرده است.

یکی از مواردی که من برروی آن تاکید دارم، اینترنت نسل پنجم است. ما امروزه فناوری‌های مختلفی را در اختیار خود داریم و سعی می‌کنیم که بهترین فناوری‌ها را در بهترین زمان معرفی و عرضه کنیم.”

نوشته اپل و کوالکام برنده میدان نبرد در زمینه چیپ‌های 5G هستند اولین بار در وب‌سایت فناوری پدیدار شد.