راهنمای خرید گوشی شهریور ۱۴۰۵؛ کجا بیشتر خرج کنیم و کجا نه؟

خرید گوشی از جایی سخت می‌شود که افزایش بودجه دیگر به معنای انتخاب بهتر نیست. ممکن است برای مدلی جدیدتر چند میلیون تومان بیشتر بپردازید، اما در استفاده روزانه تفاوت محسوسی نبینید. گاهی هم صرف کمی هزینه بیشتر برای حافظه بالاتر یا دوربین مجهز به لرزش‌گیر، تصمیمی است که چند سال بعد از آن راضی خواهید بود.

در این راهنمای خرید گوشی آی‌تی‌رسان، سراغ گزینه‌های اقتصادی و میان‌رده تا مدل‌های نزدیک به پرچم‌دار می‌رویم. هدف، معرفی یک گوشی به‌عنوان برنده مطلق نیست؛ می‌خواهیم مشخص کنیم کدام مدل برای چه کسی مناسب است و چه زمانی پرداخت پول بیشتر توجیه دارد.

مبنای ارزیابی، مشخصات رسمی محصولات و نیازهای متداول خریداران است، نه ادعای آزمایش عملی تمام گوشی‌ها.

درباره قیمت‌ها: اعداد این مطلب، قیمت‌های تقریبی نقل‌شده در منبع اولیه برای نیمه دوم شهریور ۱۴۰۵ هستند و استعلام قطعی روز محسوب نمی‌شوند. ظرفیت حافظه، مقدار رم، نسخه منطقه‌ای، وضعیت رجیستری و شرکت گارانتی می‌توانند قیمت نهایی را تغییر دهند.

راهنمای سریع انتخاب گوشی بر اساس بودجه

اگر فرصت خواندن تمام مقاله را ندارید، از جدول زیر شروع کنید. این جدول فهرست گزینه‌های قابل بررسی است، نه رتبه‌بندی قطعی ارزش خرید.

حدود قیمت نقل‌شده در منبع اولیه مدل مناسب چه کسی است؟
حدود ۴۲ میلیون تومان، نسخه ۴/۱۲۸ Galaxy A07 4G تماس، پیام‌رسان و استفاده سبک
حوالی ۵۰ میلیون تومان Galaxy A16 5G / Redmi 15C 4G انتخاب میان نمایشگر و پشتیبانی نرم‌افزاری یا باتری بزرگ‌تر
حدود ۵۴ تا ۶۰ میلیون تومان Galaxy A17 5G استفاده عمومی با توجه بیشتر به دوربین
حدود ۶۸ میلیون تومان، حافظه ۲۵۶ گیگابایت Redmi Note 15 5G کاربری روزمره و چندرسانه‌ای
حدود ۷۷ تا ۷۸ میلیون تومان Galaxy A27 5G نمایشگر AMOLED و پشتیبانی بلندمدت
حدود ۹۰ تا ۹۶ میلیون تومان HONOR 600 Lite طراحی و ظرفیت بالای باتری
حدود ۹۷ تا ۹۸ میلیون تومان POCO M8 Pro 5G نمایشگر باکیفیت و شارژ سریع
حدود ۱۲۰ میلیون تومان Galaxy A57 5G میان‌رده بالاتر برای استفاده چندساله
حدود ۱۷۵ میلیون تومان Galaxy S25 FE امکانات نزدیک‌تر به پرچمدار

برای بیشتر ردیف‌ها، ترکیب دقیق رم و حافظه در منبع اولیه مشخص نیست. پیش از مقایسه قیمت، مطمئن شوید دو فروشنده درباره یک نسخه یکسان صحبت می‌کنند.

پیش از انتخاب مدل، این سه سؤال را جواب بدهید

اول مشخص کنید مشکل گوشی فعلی شما چیست. باتری زود خالی می‌شود؟ حافظه کم آورده‌اید؟ دوربین رضایت‌بخش نیست یا بازی‌ها روان اجرا نمی‌شوند؟ پاسخ این سؤال، از نام برند مهم‌تر است.

سپس مدت استفاده را در نظر بگیرید. برای کسی که گوشی را چند سال نگه می‌دارد، حافظه کافی، امکان تعمیر و مدت باقی‌مانده پشتیبانی نرم‌افزاری اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

در نهایت، سقف بودجه را برای «خرید کامل» تعیین کنید. شارژر سازگار، قاب، محافظ نمایشگر و هزینه احتمالی خرید اقساطی هم جزو مخارج واقعی هستند.

گوشی زیر ۳۰ میلیون تومان؛ حذف یک بازه، راهنمای خرید نیست

نمی‌توان بدون بررسی موجودی و قیمت روز، تمام گوشی‌های زیر یک سقف مشخص را بی‌ارزش دانست. برای تماس، پیام‌رسانی و کارهای سبک، معیار انتخاب با گوشی مخصوص بازی تفاوت دارد.

اگر بودجه محدود است، ابتدا نیازهای ضروری را اولویت‌بندی کنید. توصیه ما این است که تا حد امکان، سراغ حافظه داخلی ۱۲۸ گیگابایت بروید. رم ۴ گیگابایتی می‌تواند برای استفاده سبک قابل قبول باشد، اما برای جابه‌جایی مداوم میان برنامه‌ها، نسخه‌های پررم‌تر انتخاب آسوده‌تری هستند.

گوشی کارکرده نیز می‌تواند یکی از گزینه‌ها باشد، مشروط به بررسی سلامت باتری، نمایشگر، سابقه تعمیر و وضعیت مالکیت. صرف پایین‌تر بودن قیمت، دلیل کافی برای خرید نیست.

حدود ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان؛ انتخاب میان نیازهای ضروری

گلکسی A07؛ برای کسی که گوشی را ابزار ارتباط می‌داند

گلکسی A07s

نام این مدل را دقیق بررسی کنید: Galaxy A07 با Galaxy A7 یکسان نیست. مدل‌های قدیمی A7 را نباید با گوشی اقتصادی جدید سامسونگ اشتباه گرفت.

نسخه 4G گلکسی A07 با تراشه Helio G99 و باتری ۵۰۰۰ میلی‌آمپرساعتی عرضه شده است. سامسونگ برای این مدل تا شش ارتقای اصلی سیستم‌عامل و شش سال پشتیبانی امنیتی اعلام می‌کند. این سیاست، مزیتی برای استفاده بلندمدت است، هرچند به معنای تضمین عملکرد یکسان دستگاه در تمام این سال‌ها نیست. مشخصات رسمی گلکسی A07

اگر استفاده شما به تماس، شبکه‌های اجتماعی و برنامه‌های سبک محدود می‌شود، A07 می‌تواند در فهرست خرید باشد. برای بازی سنگین یا عکاسی جدی، بهتر است سراغ گزینه‌های بالاتر بروید.

گلکسی A16 5G یا ردمی 15C؟

این دو مدل اولویت‌های متفاوتی دارند. گلکسی A16 5G نمایشگر Super AMOLED و وعده شش نسل ارتقای سیستم‌عامل را ارائه می‌دهد. ردمی 15C نسخه 4G، باتری ۶۰۰۰ میلی‌آمپرساعتی و شارژ ۳۳ واتی دارد؛ تراشه آن نیز Helio G81-Ultra است، نه اسنپدراگون سری ۶. مشخصات سامسونگ A16 5G، مشخصات ردمی 15C

پیشنهاد ما این است: اگر قیمت دو دستگاه نزدیک باشد و نمایشگر و پشتیبانی نرم‌افزاری اولویت داشته باشند، A16 5G را جدی‌تر بررسی کنید. اگر ظرفیت باتری مهم‌تر است و ردمی با اختلاف قیمت مناسبی عرضه می‌شود، 15C می‌تواند انتخاب متناسب‌تری باشد.

وجود شارژر در جعبه ردمی را قطعی فرض نکنید؛ شیائومی توصیه کرده محتویات بسته‌بندی را از فروشنده محلی بپرسید.

حدود ۵۰ تا ۷۰ میلیون تومان؛ چه ارتقایی ارزش پول بیشتر دارد؟

گلکسی A17 5G؛ وقتی دوربین اهمیت بیشتری پیدا می‌کند

یکی از تفاوت‌های مهم A17 5G، وجود لرزش‌گیر اپتیکال در دوربین اصلی است. این قابلیت به کاهش اثر لرزش دست کمک می‌کند، اما قرار نیست حرکت سوژه را متوقف کند یا تمام عکس‌های شبانه را بی‌نقص تحویل دهد.

اگر زیاد از خانواده، جمع‌های دوستانه و محیط‌های داخلی عکس می‌گیرید، پرداخت مبلغی بیشتر نسبت به A16 می‌تواند قابل دفاع باشد. اگر دوربین اولویت ندارد، اختلاف قیمت زیاد را صرفاً به خاطر جدیدتر بودن مدل نپردازید.

مقایسه را با حافظه و رم برابر انجام دهید. نسخه پرحافظه‌تر یک مدل ارزان‌تر، گاهی برای نیاز شما انتخاب بهتری از نسخه پایه مدل جدید است.

ردمی نوت 15 5G؛ گزینه‌ای برای مقایسه، نه خرید صرفاً با عدد مگاپیکسل

نسخه جهانی Redmi Note 15 5G از تراشه Snapdragon 6 Gen 3 استفاده می‌کند. این گوشی را باید با مدل‌های هم‌قیمت و هم‌حافظه مقایسه کرد، نه فقط با تکیه بر نام جدیدتر یا عدد دوربین. مشخصات رسمی ردمی نوت 15 5G

ردمی نوت 15 اسپشیال ادیشن

اگر نسخه ۲۵۶ گیگابایتی آن با قیمت نزدیک به نسخه ۱۲۸ گیگابایتی رقیب عرضه شود، برای کسی که عکس، ویدیو و فایل زیادی نگه می‌دارد، ارزش بررسی بیشتری پیدا می‌کند. در مقابل، برای خرید با اولویت دوربین، دیدن نمونه عکس و فیلم واقعی ضروری است.

مراقب نام‌های شبیه به هم پوکو باشید

، مدل M7 5G و نسخه M7 Pro 5G، یک گوشی نیستند. باتری ۷۰۰۰ میلی‌آمپرساعتی در صفحه رسمی مدل جهانی POCO M7 آمده و این مدل از شبکه 4G پشتیبانی می‌کند. نمی‌توان این مشخصه را به نسخه 5G نسبت داد. مشخصات رسمی POCO M7

 

این اشتباه کوچک در نام‌گذاری می‌تواند نتیجه خرید را کاملاً تغییر دهد. نام کامل مدل روی جعبه و فاکتور باید با محصول بررسی‌شده مطابقت داشته باشد.

حدود ۷۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان؛ میان‌رده را با نیازتان انتخاب کنید

گلکسی A27 5G؛ نمایشگر و پشتیبانی، نه تضمین اجرای هر بازی

گلکسی A27 5G از نمایشگر Super AMOLED و تراشه Snapdragon 6 Gen 3 بهره می‌برد. سامسونگ برای آن تا شش نسل ارتقای اندروید و شش سال به‌روزرسانی امنیتی از زمان عرضه اولیه اعلام کرده است. مشخصات گلکسی A27.

این ترکیب، A27 را برای کاربری عمومی و تماشای محتوا قابل بررسی می‌کند. با این حال، نام تراشه یا نرخ نوسازی نمایشگر به‌تنهایی تضمین‌کننده اجرای بازی سنگین بدون افت فریم نیست.

پیش از خرید، قیمت آن را با مدل‌های بالاتر نسل قبل هم مقایسه کنید؛ جدیدتر بودن همیشه به معنای ارزش خرید بیشتر نیست.

پوکو M8 Pro 5G؛ شارژ سریع و نمایشگر، نقاط قوت روی کاغذ

پوکو M8 Pro 5G به تراشه Snapdragon 7s Gen 4 مجهز است؛ حرف «s» در نام تراشه اهمیت دارد و این مدل را نباید با Snapdragon 7 Gen 4 یکسان دانست.

نمایشگر AMOLED با وضوح 1.5K، باتری ۶۵۰۰ میلی‌آمپرساعتی و پشتیبانی از شارژ ۱۰۰ واتی، از ویژگی‌های رسمی این گوشی هستند. مشخصات رسمی POCO M8 Pro 5G

برای کسی که نمایشگر و سرعت شارژ را در اولویت می‌گذارد، این ترکیب جذاب است. با این حال، توان ۱۰۰ وات به معنای شارژ کامل در یک زمان ثابت نیست؛ دما، شارژر و شرایط استفاده بر نتیجه اثر می‌گذارند.

آنر 600 Lite؛ طراحی و باتری در اولویت

آنر برای 600 Lite بدنه فلزی یکپارچه، باتری ۶۵۲۰ میلی‌آمپرساعتی و دکمه اختصاصی دوربین را معرفی کرده است. این ویژگی‌ها برای خریدار علاقه‌مند به طراحی و ظرفیت بالای باتری اهمیت دارند.

اما اگر هدف اصلی شما بازی است، ظاهر و ظرفیت باتری جای بررسی عملکرد پایدار پردازنده را نمی‌گیرند. پیش از انتخاب، بررسی‌های عملی نسخه موردنظر و شرایط خدمات پس از فروش آن را هم ببینید.

چرا آنر X8b را گوشی صنعتی معرفی نمی‌کنیم؟

آنر X8b باتری ۴۵۰۰ میلی‌آمپرساعتی دارد، نه ۷۰۰۰ میلی‌آمپرساعت. در نتیجه، معرفی آن به‌عنوان گزینه‌ای با باتری بسیار بزرگ بر پایه مشخصات متن اولیه درست نیست. مشخصات رسمی HONOR X8b

برای کار در محیط‌های پرگردوغبار یا مرطوب، باید گواهی حفاظتی دقیق همان مدل و محدودیت‌های ضمانت را بررسی کنید. ظاهر محکم گوشی، جایگزین تأییدیه مقاومت نیست.

حدود ۱۰۰ تا ۱۳۰ میلیون تومان؛ قدرت بازی یا استفاده متعادل؟

پوکو X7 Pro؛ در فهرست بررسی گیمرها

تراشه Dimensity 8400-Ultra و حافظه UFS 4.0 از مشخصات رسمی پوکو X7 Pro هستند. این ترکیب، دلیل مناسبی برای قرار دادن آن در فهرست بررسی خریدارانی است که قدرت پردازشی اولویتشان محسوب می‌شود. مشخصات رسمی POCO X7 Pro

برای تصمیم نهایی، عملکرد همان بازی‌هایی را بررسی کنید که واقعاً اجرا می‌کنید. نتیجه یک بنچمارک کوتاه، تمام داستان گرما و پایداری عملکرد در بازی طولانی نیست.

همچنین نمی‌توان بدون شواهد قابل اتکا، گزارش‌های پراکنده درباره آنتن‌دهی یا حسگر مجاورت را به تمام دستگاه‌های این مدل تعمیم داد.

گلکسی A57؛ گزینه‌ای برای استفاده چندساله

گلکسی A57 از تراشه Exynos 1680 استفاده می‌کند و سامسونگ برای آن تا شش ارتقای سیستم‌عامل و شش سال پشتیبانی امنیتی اعلام کرده است. مشخصات رسمی گلکسی A57

گلکسی A56

پیشنهاد ما این است که اگر کاربری عمومی، آشنایی با رابط سامسونگ و پشتیبانی نرم‌افزاری برایتان مهم‌تر از بیشترین قدرت بازی به ازای پول پرداختی است، A57 را بررسی کنید.

با این حال، هیچ گوشی‌ای را نمی‌توان بدون توجه به قیمت رقبا «تنها انتخاب منطقی» دانست. مدت پشتیبانی نیز از زمان عرضه محاسبه می‌شود، نه از روز خرید شما.

گلکسی S25 FE؛ چه کسی باید بیشتر هزینه کند؟

برای ارزیابی S25 FE باید پرسید از امکانات اضافه آن استفاده خواهید کرد یا نه. سامسونگ برای این مدل شارژ سیمی ۴۵ واتی، شارژ بی‌سیم تا ۱۵ وات و تا هفت نسل ارتقای سیستم‌عامل را اعلام کرده است. امکانات رسمی گلکسی S25 FE

اگر این قابلیت‌ها و امکانات رده بالاتر گوشی برای کاربری شما مهم باشند، پرداخت بیشتر می‌تواند توجیه داشته باشد. برای تماس، پیام‌رسانی و مرور شبکه‌های اجتماعی، لزوماً به این سطح از هزینه نیاز ندارید.

ارزش خرید را نمی‌توان با عبارتی مانند «۵۰ میلیون بیشتر برای ۱۰ درصد عملکرد بهتر» تعیین کرد، مگر اینکه معیار عملکرد، نسخه دستگاه‌ها و روش اندازه‌گیری روشن باشد.

بالای ۲۰۰ میلیون تومان؛ اول نیاز، بعد نام پرچمدار

در این سطح، پیشنهاد یک مدل بدون قیمت دقیق و نسخه مشخص، بیشتر شبیه فهرست آرزوهاست تا راهنمای خرید.

برای انتخاب پرچمدار، نیاز اصلی را مشخص کنید: فیلم‌برداری، زوم، بازی، اندازه جمع‌وجور یا هماهنگی با دستگاه‌های دیگر؟ سپس مدل‌های هم‌قیمت را در همان کاربرد مقایسه کنید.

اگر آیفون می‌خرید، قیمت دستگاه قابل استفاده با سیم‌کارت خودتان و وضعیت روشن رجیستری را مبنا قرار دهید. برای گوشی تاشو نیز هزینه تعمیر نمایشگر داخلی و شرایط ضمانت باید بخشی از تصمیم باشد، نه موضوعی برای بعد از خرید.

چک‌لیست خرید گوشی در ایران

پیش از پرداخت، این موارد را بررسی کنید:

  • نام کامل مدل، نسخه 4G یا 5G، رم و حافظه با فاکتور مطابقت داشته باشد.
  • وضعیت اصالت، رجیستری و امکان فعال‌سازی یا انتقال مالکیت دستگاه روشن باشد.
  • شرایط گارانتی، نام شرکت پاسخ‌گو و محدودیت‌های خدمات را بخوانید.
  • وجود شارژر و سازگاری آن با توان و استاندارد شارژ گوشی را بررسی کنید.
  • قیمت چند فروشنده را برای نسخه یکسان و با شرایط یکسان مقایسه کنید.
  • در خرید اقساطی، مبلغ نهایی بازپرداخت را کنار قیمت نقدی بگذارید.
  • برای گوشی کارکرده، سلامت نمایشگر، دوربین، درگاه شارژ، باتری و سابقه تعمیر را بررسی کنید.

حالا گوشی بخریم یا منتظر بمانیم؟

پاسخ به وضعیت گوشی فعلی شما بستگی دارد، نه پیش‌بینی قطعی قیمت ارز.

اگر خرابی دستگاه، کار یا تحصیل را مختل کرده، نیازتان را مشخص کنید و میان چند گزینه موجود تصمیم بگیرید. اگر گوشی فعلی هنوز پاسخ‌گوست، صرف ترس از افزایش قیمت دلیل کافی برای تعویض نیست.

گاهی رفع مشکل باتری یا مدیریت حافظه، فرصت بیشتری برای انتخاب می‌دهد. البته هزینه تعمیر باید با ارزش و وضعیت کلی دستگاه تناسب داشته باشد.

هیچ راهنمای مسئولی نمی‌تواند تضمین کند فردا همه گوشی‌ها گران‌تر یا ارزان‌تر خواهند شد.

بهترین گوشی، گران‌ترین گزینه قابل خرید نیست

برای استفاده سبک، از گزینه‌هایی مثل A07 شروع کنید. در پله بعد، A16 5G و A17 5G را با توجه به اختلاف قیمت و اهمیت دوربین بسنجید. در میان‌رده‌ها، ردمی نوت 15، A27 و M8 Pro هرکدام اولویت متفاوتی دارند. برای بودجه بالاتر نیز مقایسه X7 Pro و A57 باید از نیاز شما به قدرت پردازشی یا استفاده متعادل آغاز شود.

اصل تصمیم ساده است: بابت قابلیتی بیشتر پول بدهید که واقعاً استفاده می‌کنید. گوشی مناسب قرار است کارتان را راحت‌تر کند، نه اینکه فقط فهرست مشخصات بلندتری داشته باشد.

نوشته راهنمای خرید گوشی شهریور ۱۴۰۵؛ کجا بیشتر خرج کنیم و کجا نه؟ اولین بار در آی‌ تی‌ رسان منتشر شد.

راهنمای خرید گوشی شهریور ۱۴۰۵؛ کجا بیشتر خرج کنیم و کجا نه؟

خرید گوشی از جایی سخت می‌شود که افزایش بودجه دیگر به معنای انتخاب بهتر نیست. ممکن است برای مدلی جدیدتر چند میلیون تومان بیشتر بپردازید، اما در استفاده روزانه تفاوت محسوسی نبینید. گاهی هم صرف کمی هزینه بیشتر برای حافظه بالاتر یا دوربین مجهز به لرزش‌گیر، تصمیمی است که چند سال بعد از آن راضی خواهید بود.

در این راهنمای خرید گوشی آی‌تی‌رسان، سراغ گزینه‌های اقتصادی و میان‌رده تا مدل‌های نزدیک به پرچم‌دار می‌رویم. هدف، معرفی یک گوشی به‌عنوان برنده مطلق نیست؛ می‌خواهیم مشخص کنیم کدام مدل برای چه کسی مناسب است و چه زمانی پرداخت پول بیشتر توجیه دارد.

مبنای ارزیابی، مشخصات رسمی محصولات و نیازهای متداول خریداران است، نه ادعای آزمایش عملی تمام گوشی‌ها.

درباره قیمت‌ها: اعداد این مطلب، قیمت‌های تقریبی نقل‌شده در منبع اولیه برای نیمه دوم شهریور ۱۴۰۵ هستند و استعلام قطعی روز محسوب نمی‌شوند. ظرفیت حافظه، مقدار رم، نسخه منطقه‌ای، وضعیت رجیستری و شرکت گارانتی می‌توانند قیمت نهایی را تغییر دهند.

راهنمای سریع انتخاب گوشی بر اساس بودجه

اگر فرصت خواندن تمام مقاله را ندارید، از جدول زیر شروع کنید. این جدول فهرست گزینه‌های قابل بررسی است، نه رتبه‌بندی قطعی ارزش خرید.

حدود قیمت نقل‌شده در منبع اولیه مدل مناسب چه کسی است؟
حدود ۴۲ میلیون تومان، نسخه ۴/۱۲۸ Galaxy A07 4G تماس، پیام‌رسان و استفاده سبک
حوالی ۵۰ میلیون تومان Galaxy A16 5G / Redmi 15C 4G انتخاب میان نمایشگر و پشتیبانی نرم‌افزاری یا باتری بزرگ‌تر
حدود ۵۴ تا ۶۰ میلیون تومان Galaxy A17 5G استفاده عمومی با توجه بیشتر به دوربین
حدود ۶۸ میلیون تومان، حافظه ۲۵۶ گیگابایت Redmi Note 15 5G کاربری روزمره و چندرسانه‌ای
حدود ۷۷ تا ۷۸ میلیون تومان Galaxy A27 5G نمایشگر AMOLED و پشتیبانی بلندمدت
حدود ۹۰ تا ۹۶ میلیون تومان HONOR 600 Lite طراحی و ظرفیت بالای باتری
حدود ۹۷ تا ۹۸ میلیون تومان POCO M8 Pro 5G نمایشگر باکیفیت و شارژ سریع
حدود ۱۲۰ میلیون تومان Galaxy A57 5G میان‌رده بالاتر برای استفاده چندساله
حدود ۱۷۵ میلیون تومان Galaxy S25 FE امکانات نزدیک‌تر به پرچمدار

برای بیشتر ردیف‌ها، ترکیب دقیق رم و حافظه در منبع اولیه مشخص نیست. پیش از مقایسه قیمت، مطمئن شوید دو فروشنده درباره یک نسخه یکسان صحبت می‌کنند.

پیش از انتخاب مدل، این سه سؤال را جواب بدهید

اول مشخص کنید مشکل گوشی فعلی شما چیست. باتری زود خالی می‌شود؟ حافظه کم آورده‌اید؟ دوربین رضایت‌بخش نیست یا بازی‌ها روان اجرا نمی‌شوند؟ پاسخ این سؤال، از نام برند مهم‌تر است.

سپس مدت استفاده را در نظر بگیرید. برای کسی که گوشی را چند سال نگه می‌دارد، حافظه کافی، امکان تعمیر و مدت باقی‌مانده پشتیبانی نرم‌افزاری اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

در نهایت، سقف بودجه را برای «خرید کامل» تعیین کنید. شارژر سازگار، قاب، محافظ نمایشگر و هزینه احتمالی خرید اقساطی هم جزو مخارج واقعی هستند.

گوشی زیر ۳۰ میلیون تومان؛ حذف یک بازه، راهنمای خرید نیست

نمی‌توان بدون بررسی موجودی و قیمت روز، تمام گوشی‌های زیر یک سقف مشخص را بی‌ارزش دانست. برای تماس، پیام‌رسانی و کارهای سبک، معیار انتخاب با گوشی مخصوص بازی تفاوت دارد.

اگر بودجه محدود است، ابتدا نیازهای ضروری را اولویت‌بندی کنید. توصیه ما این است که تا حد امکان، سراغ حافظه داخلی ۱۲۸ گیگابایت بروید. رم ۴ گیگابایتی می‌تواند برای استفاده سبک قابل قبول باشد، اما برای جابه‌جایی مداوم میان برنامه‌ها، نسخه‌های پررم‌تر انتخاب آسوده‌تری هستند.

گوشی کارکرده نیز می‌تواند یکی از گزینه‌ها باشد، مشروط به بررسی سلامت باتری، نمایشگر، سابقه تعمیر و وضعیت مالکیت. صرف پایین‌تر بودن قیمت، دلیل کافی برای خرید نیست.

حدود ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان؛ انتخاب میان نیازهای ضروری

گلکسی A07؛ برای کسی که گوشی را ابزار ارتباط می‌داند

گلکسی A07s

نام این مدل را دقیق بررسی کنید: Galaxy A07 با Galaxy A7 یکسان نیست. مدل‌های قدیمی A7 را نباید با گوشی اقتصادی جدید سامسونگ اشتباه گرفت.

نسخه 4G گلکسی A07 با تراشه Helio G99 و باتری ۵۰۰۰ میلی‌آمپرساعتی عرضه شده است. سامسونگ برای این مدل تا شش ارتقای اصلی سیستم‌عامل و شش سال پشتیبانی امنیتی اعلام می‌کند. این سیاست، مزیتی برای استفاده بلندمدت است، هرچند به معنای تضمین عملکرد یکسان دستگاه در تمام این سال‌ها نیست. مشخصات رسمی گلکسی A07

اگر استفاده شما به تماس، شبکه‌های اجتماعی و برنامه‌های سبک محدود می‌شود، A07 می‌تواند در فهرست خرید باشد. برای بازی سنگین یا عکاسی جدی، بهتر است سراغ گزینه‌های بالاتر بروید.

گلکسی A16 5G یا ردمی 15C؟

این دو مدل اولویت‌های متفاوتی دارند. گلکسی A16 5G نمایشگر Super AMOLED و وعده شش نسل ارتقای سیستم‌عامل را ارائه می‌دهد. ردمی 15C نسخه 4G، باتری ۶۰۰۰ میلی‌آمپرساعتی و شارژ ۳۳ واتی دارد؛ تراشه آن نیز Helio G81-Ultra است، نه اسنپدراگون سری ۶. مشخصات سامسونگ A16 5G، مشخصات ردمی 15C

پیشنهاد ما این است: اگر قیمت دو دستگاه نزدیک باشد و نمایشگر و پشتیبانی نرم‌افزاری اولویت داشته باشند، A16 5G را جدی‌تر بررسی کنید. اگر ظرفیت باتری مهم‌تر است و ردمی با اختلاف قیمت مناسبی عرضه می‌شود، 15C می‌تواند انتخاب متناسب‌تری باشد.

وجود شارژر در جعبه ردمی را قطعی فرض نکنید؛ شیائومی توصیه کرده محتویات بسته‌بندی را از فروشنده محلی بپرسید.

حدود ۵۰ تا ۷۰ میلیون تومان؛ چه ارتقایی ارزش پول بیشتر دارد؟

گلکسی A17 5G؛ وقتی دوربین اهمیت بیشتری پیدا می‌کند

یکی از تفاوت‌های مهم A17 5G، وجود لرزش‌گیر اپتیکال در دوربین اصلی است. این قابلیت به کاهش اثر لرزش دست کمک می‌کند، اما قرار نیست حرکت سوژه را متوقف کند یا تمام عکس‌های شبانه را بی‌نقص تحویل دهد.

اگر زیاد از خانواده، جمع‌های دوستانه و محیط‌های داخلی عکس می‌گیرید، پرداخت مبلغی بیشتر نسبت به A16 می‌تواند قابل دفاع باشد. اگر دوربین اولویت ندارد، اختلاف قیمت زیاد را صرفاً به خاطر جدیدتر بودن مدل نپردازید.

مقایسه را با حافظه و رم برابر انجام دهید. نسخه پرحافظه‌تر یک مدل ارزان‌تر، گاهی برای نیاز شما انتخاب بهتری از نسخه پایه مدل جدید است.

ردمی نوت 15 5G؛ گزینه‌ای برای مقایسه، نه خرید صرفاً با عدد مگاپیکسل

نسخه جهانی Redmi Note 15 5G از تراشه Snapdragon 6 Gen 3 استفاده می‌کند. این گوشی را باید با مدل‌های هم‌قیمت و هم‌حافظه مقایسه کرد، نه فقط با تکیه بر نام جدیدتر یا عدد دوربین. مشخصات رسمی ردمی نوت 15 5G

ردمی نوت 15 اسپشیال ادیشن

اگر نسخه ۲۵۶ گیگابایتی آن با قیمت نزدیک به نسخه ۱۲۸ گیگابایتی رقیب عرضه شود، برای کسی که عکس، ویدیو و فایل زیادی نگه می‌دارد، ارزش بررسی بیشتری پیدا می‌کند. در مقابل، برای خرید با اولویت دوربین، دیدن نمونه عکس و فیلم واقعی ضروری است.

مراقب نام‌های شبیه به هم پوکو باشید

، مدل M7 5G و نسخه M7 Pro 5G، یک گوشی نیستند. باتری ۷۰۰۰ میلی‌آمپرساعتی در صفحه رسمی مدل جهانی POCO M7 آمده و این مدل از شبکه 4G پشتیبانی می‌کند. نمی‌توان این مشخصه را به نسخه 5G نسبت داد. مشخصات رسمی POCO M7

 

این اشتباه کوچک در نام‌گذاری می‌تواند نتیجه خرید را کاملاً تغییر دهد. نام کامل مدل روی جعبه و فاکتور باید با محصول بررسی‌شده مطابقت داشته باشد.

حدود ۷۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان؛ میان‌رده را با نیازتان انتخاب کنید

گلکسی A27 5G؛ نمایشگر و پشتیبانی، نه تضمین اجرای هر بازی

گلکسی A27 5G از نمایشگر Super AMOLED و تراشه Snapdragon 6 Gen 3 بهره می‌برد. سامسونگ برای آن تا شش نسل ارتقای اندروید و شش سال به‌روزرسانی امنیتی از زمان عرضه اولیه اعلام کرده است. مشخصات گلکسی A27.

این ترکیب، A27 را برای کاربری عمومی و تماشای محتوا قابل بررسی می‌کند. با این حال، نام تراشه یا نرخ نوسازی نمایشگر به‌تنهایی تضمین‌کننده اجرای بازی سنگین بدون افت فریم نیست.

پیش از خرید، قیمت آن را با مدل‌های بالاتر نسل قبل هم مقایسه کنید؛ جدیدتر بودن همیشه به معنای ارزش خرید بیشتر نیست.

پوکو M8 Pro 5G؛ شارژ سریع و نمایشگر، نقاط قوت روی کاغذ

پوکو M8 Pro 5G به تراشه Snapdragon 7s Gen 4 مجهز است؛ حرف «s» در نام تراشه اهمیت دارد و این مدل را نباید با Snapdragon 7 Gen 4 یکسان دانست.

نمایشگر AMOLED با وضوح 1.5K، باتری ۶۵۰۰ میلی‌آمپرساعتی و پشتیبانی از شارژ ۱۰۰ واتی، از ویژگی‌های رسمی این گوشی هستند. مشخصات رسمی POCO M8 Pro 5G

برای کسی که نمایشگر و سرعت شارژ را در اولویت می‌گذارد، این ترکیب جذاب است. با این حال، توان ۱۰۰ وات به معنای شارژ کامل در یک زمان ثابت نیست؛ دما، شارژر و شرایط استفاده بر نتیجه اثر می‌گذارند.

آنر 600 Lite؛ طراحی و باتری در اولویت

آنر برای 600 Lite بدنه فلزی یکپارچه، باتری ۶۵۲۰ میلی‌آمپرساعتی و دکمه اختصاصی دوربین را معرفی کرده است. این ویژگی‌ها برای خریدار علاقه‌مند به طراحی و ظرفیت بالای باتری اهمیت دارند.

اما اگر هدف اصلی شما بازی است، ظاهر و ظرفیت باتری جای بررسی عملکرد پایدار پردازنده را نمی‌گیرند. پیش از انتخاب، بررسی‌های عملی نسخه موردنظر و شرایط خدمات پس از فروش آن را هم ببینید.

چرا آنر X8b را گوشی صنعتی معرفی نمی‌کنیم؟

آنر X8b باتری ۴۵۰۰ میلی‌آمپرساعتی دارد، نه ۷۰۰۰ میلی‌آمپرساعت. در نتیجه، معرفی آن به‌عنوان گزینه‌ای با باتری بسیار بزرگ بر پایه مشخصات متن اولیه درست نیست. مشخصات رسمی HONOR X8b

برای کار در محیط‌های پرگردوغبار یا مرطوب، باید گواهی حفاظتی دقیق همان مدل و محدودیت‌های ضمانت را بررسی کنید. ظاهر محکم گوشی، جایگزین تأییدیه مقاومت نیست.

حدود ۱۰۰ تا ۱۳۰ میلیون تومان؛ قدرت بازی یا استفاده متعادل؟

پوکو X7 Pro؛ در فهرست بررسی گیمرها

تراشه Dimensity 8400-Ultra و حافظه UFS 4.0 از مشخصات رسمی پوکو X7 Pro هستند. این ترکیب، دلیل مناسبی برای قرار دادن آن در فهرست بررسی خریدارانی است که قدرت پردازشی اولویتشان محسوب می‌شود. مشخصات رسمی POCO X7 Pro

برای تصمیم نهایی، عملکرد همان بازی‌هایی را بررسی کنید که واقعاً اجرا می‌کنید. نتیجه یک بنچمارک کوتاه، تمام داستان گرما و پایداری عملکرد در بازی طولانی نیست.

همچنین نمی‌توان بدون شواهد قابل اتکا، گزارش‌های پراکنده درباره آنتن‌دهی یا حسگر مجاورت را به تمام دستگاه‌های این مدل تعمیم داد.

گلکسی A57؛ گزینه‌ای برای استفاده چندساله

گلکسی A57 از تراشه Exynos 1680 استفاده می‌کند و سامسونگ برای آن تا شش ارتقای سیستم‌عامل و شش سال پشتیبانی امنیتی اعلام کرده است. مشخصات رسمی گلکسی A57

گلکسی A56

پیشنهاد ما این است که اگر کاربری عمومی، آشنایی با رابط سامسونگ و پشتیبانی نرم‌افزاری برایتان مهم‌تر از بیشترین قدرت بازی به ازای پول پرداختی است، A57 را بررسی کنید.

با این حال، هیچ گوشی‌ای را نمی‌توان بدون توجه به قیمت رقبا «تنها انتخاب منطقی» دانست. مدت پشتیبانی نیز از زمان عرضه محاسبه می‌شود، نه از روز خرید شما.

گلکسی S25 FE؛ چه کسی باید بیشتر هزینه کند؟

برای ارزیابی S25 FE باید پرسید از امکانات اضافه آن استفاده خواهید کرد یا نه. سامسونگ برای این مدل شارژ سیمی ۴۵ واتی، شارژ بی‌سیم تا ۱۵ وات و تا هفت نسل ارتقای سیستم‌عامل را اعلام کرده است. امکانات رسمی گلکسی S25 FE

اگر این قابلیت‌ها و امکانات رده بالاتر گوشی برای کاربری شما مهم باشند، پرداخت بیشتر می‌تواند توجیه داشته باشد. برای تماس، پیام‌رسانی و مرور شبکه‌های اجتماعی، لزوماً به این سطح از هزینه نیاز ندارید.

ارزش خرید را نمی‌توان با عبارتی مانند «۵۰ میلیون بیشتر برای ۱۰ درصد عملکرد بهتر» تعیین کرد، مگر اینکه معیار عملکرد، نسخه دستگاه‌ها و روش اندازه‌گیری روشن باشد.

بالای ۲۰۰ میلیون تومان؛ اول نیاز، بعد نام پرچمدار

در این سطح، پیشنهاد یک مدل بدون قیمت دقیق و نسخه مشخص، بیشتر شبیه فهرست آرزوهاست تا راهنمای خرید.

برای انتخاب پرچمدار، نیاز اصلی را مشخص کنید: فیلم‌برداری، زوم، بازی، اندازه جمع‌وجور یا هماهنگی با دستگاه‌های دیگر؟ سپس مدل‌های هم‌قیمت را در همان کاربرد مقایسه کنید.

اگر آیفون می‌خرید، قیمت دستگاه قابل استفاده با سیم‌کارت خودتان و وضعیت روشن رجیستری را مبنا قرار دهید. برای گوشی تاشو نیز هزینه تعمیر نمایشگر داخلی و شرایط ضمانت باید بخشی از تصمیم باشد، نه موضوعی برای بعد از خرید.

چک‌لیست خرید گوشی در ایران

پیش از پرداخت، این موارد را بررسی کنید:

  • نام کامل مدل، نسخه 4G یا 5G، رم و حافظه با فاکتور مطابقت داشته باشد.
  • وضعیت اصالت، رجیستری و امکان فعال‌سازی یا انتقال مالکیت دستگاه روشن باشد.
  • شرایط گارانتی، نام شرکت پاسخ‌گو و محدودیت‌های خدمات را بخوانید.
  • وجود شارژر و سازگاری آن با توان و استاندارد شارژ گوشی را بررسی کنید.
  • قیمت چند فروشنده را برای نسخه یکسان و با شرایط یکسان مقایسه کنید.
  • در خرید اقساطی، مبلغ نهایی بازپرداخت را کنار قیمت نقدی بگذارید.
  • برای گوشی کارکرده، سلامت نمایشگر، دوربین، درگاه شارژ، باتری و سابقه تعمیر را بررسی کنید.

حالا گوشی بخریم یا منتظر بمانیم؟

پاسخ به وضعیت گوشی فعلی شما بستگی دارد، نه پیش‌بینی قطعی قیمت ارز.

اگر خرابی دستگاه، کار یا تحصیل را مختل کرده، نیازتان را مشخص کنید و میان چند گزینه موجود تصمیم بگیرید. اگر گوشی فعلی هنوز پاسخ‌گوست، صرف ترس از افزایش قیمت دلیل کافی برای تعویض نیست.

گاهی رفع مشکل باتری یا مدیریت حافظه، فرصت بیشتری برای انتخاب می‌دهد. البته هزینه تعمیر باید با ارزش و وضعیت کلی دستگاه تناسب داشته باشد.

هیچ راهنمای مسئولی نمی‌تواند تضمین کند فردا همه گوشی‌ها گران‌تر یا ارزان‌تر خواهند شد.

بهترین گوشی، گران‌ترین گزینه قابل خرید نیست

برای استفاده سبک، از گزینه‌هایی مثل A07 شروع کنید. در پله بعد، A16 5G و A17 5G را با توجه به اختلاف قیمت و اهمیت دوربین بسنجید. در میان‌رده‌ها، ردمی نوت 15، A27 و M8 Pro هرکدام اولویت متفاوتی دارند. برای بودجه بالاتر نیز مقایسه X7 Pro و A57 باید از نیاز شما به قدرت پردازشی یا استفاده متعادل آغاز شود.

اصل تصمیم ساده است: بابت قابلیتی بیشتر پول بدهید که واقعاً استفاده می‌کنید. گوشی مناسب قرار است کارتان را راحت‌تر کند، نه اینکه فقط فهرست مشخصات بلندتری داشته باشد.

نوشته راهنمای خرید گوشی شهریور ۱۴۰۵؛ کجا بیشتر خرج کنیم و کجا نه؟ اولین بار در آی‌ تی‌ رسان منتشر شد.

سامسونگ یا شیائومی ؟ کدامیک گوشی‌های بهتری تولید می‌کنند؟

سامسونگ یا شیائومی

در این مقاله با بررسی دقیق جدیدترین گوشی‌ها از دو شرکت به سوال سامسونگ یا شیائومی کدام بهتر است، پاسخ می‌دهیم. با ما در آی‌تی‌رسان همراه باشید.

شیائومی یا سامسونگ؟ هنگامی که به دنبال گوشی هوشمند اندرویدی در سال 2022 می‌گردید، به سختی می‌توانید از این سوال اجتناب کنید. وقتی صحبت از بالاترین رتبه بندی تولید کننده گوشی‌های هوشمند به میان می‌آید، این دو سازنده دائماً به عنوان سازنده‌های برتر در حال مبارزه هستند.

ما گوشی‌های هوشمند دو رقیب سرسخت را در رده‌های مختلف مقایسه می‌کنیم! تا به یکی از سوالات مهم شما یعنی “سامسونگ یا شیائومی کدام یک گوشی بهتری می‌سازند؟” پاسخ دهیم.

در رده بالای محبوب‌ترین تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند، هم شیائومی و هم سامسونگ نسبت به دگیر سازنده‌ها دقیقاً در بالای نمودار قرار دارند. در حالی که سامسونگ بیش از یک دهه است که با طیف وسیعی از گوشی‌های هوشمند گلکسی خود پادشاهی خود ادامه داده، شیائومی همچنان یک شرکت نسبتاً جوان تلقی می‌شود. با این وجود، غول الکترونیک چینی در سال‌های اخیر توانسته است سهم بزرگی از بازار غرب را نیز به خود اختصاص دهد.

هر دو سازنده به اندروید متکی هستند و محدوده قیمتی گسترده‌ای را پوشش می‌د‌هند. به همین دلیل، این مقاله را به سه دسته قیمتی گوشی‌های هوشمند پرچمدار، میان رده و مدل‌های پایه تقسیم می‌کنیم. علاوه بر این، ما همچنین به شما خواهیم گفت که اکوسیستم مربوطه چقدر بزرگ است و سامسونگ و شیائومی چگونه اندروید را در پوسته مربوطه خود به کار گرفته‌اند.

شیائومی در مقابل سامسونگ: مقایسه گوشی‌های هوشمند در رده‌های مختلف

پرچمداران

بیایید با نگاهی به مدل‌هایی که تصویر برندها را در سال 2022 تعیین می‌کنند، شروع کنیم: پرچمداران. در اینجا، هم شیائومی و هم سامسونگ فن‌آوری‌های جدید را با قیمت‌های شگفت‌انگیز به نمایش می‌گذارند. در اینجا مدل‌های 2022 دو کمپانی مقایسه شده است.

نسخه‌های پرو و اولترا:

نام محصول

Galaxy S22 Ultra

Xiaomi 12 Pro

صفحه نمایش
6.8 اینچی از نوع Dynamic AMOLED 2X، رزولوشن 3088 در 1440
6.73 اینچی از نوع LTPO AMOLED، رزولوشن 1440 در 3200
پردازنده
Snapdragon 8 Gen 1 یا Exynos 2200
Snapdragon 8 Gen 1
حافظه داخلی
128, 256, 512 و 1024 گیگابایت
128 و 256 گیگابایت
رم
8 و 12 گیگابایت
8 و 12 گیگابایت
دوربین
واید 108 مگاپیکسلی
اولترا واید 12 مگاپیکسلی
2 لنز تله فوتو 10 مگاپیکسلی
واید 50 مگاپیکسلی
اولترا واید 50 مگاپیکسلی
تله فوتو 50 مگاپیکسلی
دوربین سلفی
40 مگاپیکسلی
32 مگاپیکسلی
باتری
5000 میلی‌آمپری
4600 میلی‌آمپری
سرعت شارژ
45 وات باسیم
15 وات بی‌سیم
4.5 وات شارژ معکوس
120 وات باسیم
50 وات بی‌سیم
10 وات معکوس
نقاط قوت
صفحه نمایش 120 هرتزی QHD+ عالی
طراحی بسیار شیک و مربع شکل
ادغام S Pen سازگارتر
هنوز هم قهرمان در زمینه عکاسی
پشتیبانی نرم‌افزاری بی‌نظیر
رنگ‌های نمایشگر غنی و کنتراست بالا
راه حل HyperCharger با آداپتور 120W در جعبه
عملکرد سریع SoC
دوربین همه کاره
نقاط ضعف
عملکرد ناامید کننده Exynos 2200
عمر باتری ضعیف
شارژ سریع به اندازه کافی سریع نیست و شارژر 60 دلاری آن در جعبه موجد نیست
قیمت گران
پیکربندی پایه رم 8 گیگابایتی/128 گیگابایت حافظه داخلی بسیار محدود است
MIUI دارای bloatware بیش از حد است
دوربین تله فوتو متوسط
گزینه‌های ذخیره سازی 512 گیگابایتی یا 1 ترابایتی وجود ندارد
فقط دارای گواهی IP53

نسخه‌های پلاس و X:

نام محصول

Galaxy S22 Plus

Xiaomi 12X

صفحه نمایش
6.6 اینچی از نوع Dynamic AMOLED 2X، رزولوشن 1080 در 2340
6.28 اینچی از نوع AMOLED، رزولوشن 1080 در 2400
پردازنده
Snapdragon 8 Gen 1 یا Exynos 2200
Snapdragon 870
حافظه داخلی
128 و 256 گیگابایت
128 و 256 گیگابایت
رم
8 گیگابایت
8 و 12 گیگابایت
دوربین
واید 50 مگاپیکسلی
اولترا واید 12 مگاپیکسلی
تله فوتو 10 مگاپیکسلی
واید 50 مگاپیکسلی
اولترا واید 13 مگاپیکسلی
تله فوتو ماکرو 5 مگاپیکسلی
دوربین سلفی
10 مگاپیکسلی
32 مگاپیکسلی
باتری
4500 میلی‌آمپری
4500 میلی‌آمپری
سرعت شارژ
45 وات باسیم
15 وات بی‌سیم
4.5 وات شارژ معکوس
67 وات باسیم
نقاط قوت
طراحی زیبا و بدنه عالی
گواهی IP 68
نرم افزار بالغ و سیاست به‌روزرسانی عالی
پیکربندی دوربین همه کاره
طراحی جمع و جور و مرتب
صفحه نمایش عالی
عمر باتری عالی
اسنپدراگون 870 همچنان کارآمد است
عکس‌های عالی با لنز IMX 766
نقاط ضعف
عمر باتری محدود تنها یک روز
قابلیت شارژ آهسته
تعداد به‌روزرسانی نرم‌افزار محدود
شارژ 120 وات پشتیبانی نمی‌شود
بدون رتبه IP یا پشتیبانی از شارژ بی‌سیم
لنز فوق عریض ناامید کننده است
گران قیمت

نسخه‌های پایه:

نام محصول

Galaxy S22

Xiaomi 12

صفحه نمایش
6.1 اینچی از نوع Dynamic AMOLED 2X، رزولوشن 1080 در 2340
6.28 اینچی از نوع AMOLED، رزولوشن 1080 در 2400
پردازنده
Snapdragon 8 Gen 1 یا Exynos 2200
Snapdragon 8 Gen 1
حافظه داخلی
128 و 256 گیگابایت
128 و 256 گیگابایت
رم
8 گیگابایت
8 و 12 گیگابایت
دوربین
واید 50 مگاپیکسلی
اولترا واید 12 مگاپیکسلی
تله فوتو 10 مگاپیکسلی
واید 50 مگاپیکسلی
اولترا واید 13 مگاپیکسلی
تله فوتو ماکرو 5 مگاپیکسلی
دوربین سلفی
10 مگاپیکسلی
32 مگاپیکسلی
باتری
3700 میلی‌آمپری
4500 میلی‌آمپری
سرعت شارژ
25 وات باسیم
15 وات بی‌سیم
4.5 وات شارژ معکوس
67 وات باسیم
50 وات بی‌سیم
10 وات معکوس
نقاط قوت
زیبایی طاهری
نمایشگر عالی
عملکرد مناسب
دوربین‌های عالی
سلفی‌های خوب
چهار سال به‌روزرسانی سیستم عامل و پنج سال پچ امنیتی
دستگاه قدرتمند
کار با کیفیت بالا
عمر باتری خوب با پشتیبانی از شارژ سریع
پیکربندی دوربین قدرتمند
نقاط ضعف
شکل ناکارآمد
به راحتی گرم می‌شود
3700 میلی آمپر ساعت کافی نیست
شارژ بسیار کند
تغییرات کمی نسبت به S21
بدون گواهی IP
Bloatware و تبلیغات در سیستم عامل
SoC بیش از حد گرم می‌شود
حافظه غیر قابل گسترش

پس از عرضه جهانی سری Xiaomi 12، صحنه برای دوئل بزرگ پرچمدار بین بزرگترین برندهای اندروید آماده شده است. سامسونگ از سری جدید گلکسی اس 22 در 9 فوریه 2022 رونمایی کرد و ما از قبل قیمت هر دو خط تلفن 2022 را می‌دانستیم.

در مارس 2022، سه مدل وجود دارد که هر دو سری را نشان می‌دهند. برای شیائومی، این سه کاندید، شیائومی 12، شیائومی 12 ایکس و شیائومی 12 پرو است، در حالی که برای سامسونگ، گلکسی اس 22، گلکسی اس 22 پلاس و گلکسی اس 22 اولترا است. همانطور که از سال گذشته می‌دانید، مدل‌ها واقعاً قابل مقایسه نیستند زیرا ممکن است شیائومی یک 12 Ultra را عرضه کند که رقیب مستقیم Galaxy S22 Ultra خواهد بود.

از آنجایی که می‌توانید به تفاوت‌های دقیق در جدول نگاهی بیندازید، ما بر روی واضح‌ترین شباهت‌ها و تفاوت‌ها تمرکز خواهیم کرد. هر دو سری گوشی‌های هوشمند جدیدترین فن‌آوری‌ها مانند نمایشگرهای AMOLED با نرخ تازه‌سازی 120 هرتز، دوربین‌های متعدد با وضوح بالا و استانداردهای فعلی بی‌سیم مانند 5G، بلوتوث 5.1/5.2، و WiFi 6 را ارائه می‌دهند، به‌علاوه آخرین سیستم‌عامل اندروید 12 با چندین سال کارکرد به‌روزرسانی‌ها.

سامسونگ یا شیائومی

با این حال، هنوز تفاوت‌هایی وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کرد. به عنوان مثال، شیائومی از نظر شارژ سریع و عملکرد باتری به مراتب جلوتر است. در عوض، در نهایت شاهد استفاده از لنزهای تله فوتو اپتیکال در تمام مدل‌های گلکسی 2022 خواهید بود، در حالی که برای لذت بردن از آن باید به سراغ شیائومی 12 پرو بروید و در دو کاندید دیگر شیائومی این لنز وجود ندارد.

سامسونگ همچنین موفق شده است ضمانت به‌روزرسانی را یک بار دیگر در سال 2022 تمدید کند. در حالی که شیائومی تنها سه سال به‌روزرسانی‌های اصلی اندروید و چهار سال به‌روزرسانی امنیتی ارائه می‌کند، سامسونگ با چهار به‌روزرسانی اصلی اندروید و پنج سال به‌روزرسانی امنیتی از بسیاری از شرکت‌ها پیشتاز است.

همانطور که می‌بینید: شیائومی و سامسونگ به سختی چیزی برای ایجاد تمایز برای گوشی‌های خود در بازار پرچمدار دارند. در حالی که تفاوت‌های جزئی بین این دو سری‌ وجود دارد، هر دو سازنده نشان دهنده آخرین فن‌آوری‌های دنیای گوشی‌های هوشمند با مدل‌های پرچمدار خود هستند.


میان رده‌ها

اگر هنوز در مورد گوشی‌های هوشمند فقط به گران‌ترین مدل‌ها نگاه می‌کنید، خیلی چیزها را از دست داده‌اید. این به این دلیل است که بازار میان‌رده همچنان هیجان‌انگیزترین بازار از سال 2021 تاکنون است. هم شیائومی و هم سامسونگ در دو سال گذشته دستگاه‌های میان رده بسیار محبوبی را روانه بازار کرده‌اند که تقریباً همه آن‌ها نسبت قیمت به عملکرد بسیار خوبی را ارائه می‌دهند.

سامسونگ A53 در مقابل ردمی نوت 11 پرو:

نام محصول

Galaxy A53

Redmi Note 11 Pro

صفحه نمایش
6.5 اینچی از نوع Super AMOLED، رزولوشن 1080 در 2400
6.67 اینچی از نوع Super AMOLED، رزولوشن 1080 در 2400
پردازنده
Exynos 1280
Helio G96
حافظه داخلی
128 و 256 گیگابایت
64، 128 و 256 گیگابایت
رم
4، 6 و 8 گیگابایت
6 و 8 گیگابایت
دوربین
واید 64 مگاپیکسلی
اولترا واید 12 مگاپیکسلی
ماکرو 5 مگاپیکسلی
عمق 5 مگاپیکسلی
واید 108 مگاپیکسلی
اولترا واید 8 مگاپیکسلی
عمق 2 مگاپیکسلی
ماکرو 2 مگاپیکسلی
دوربین سلفی
32 مگاپیکسلی
16 مگاپیکسلی
باتری
5000 میلی‌آمپری
5000 میلی‌آمپری
سرعت شارژ
25 وات باسیم
67 وات باسیم
نقاط قوت
صفحه نمایش AMOLED خوب
عملکرد خوب
عمر باتری مناسب
بهترین پشتیبانی نرم افزاری در این رده
دوربین قدرتمند
سرعت شارژ بالا
صفحه نمایش خوب
نقاط ضعف
شارژ آهسته
بدون جک هدفون
قیمت غیر رقابتی
گواهی IP 53
Bloatware و تبلیغات در سیستم عامل
پشتیبانی نرم افزاری کم‌تر
عملکرد سخت‌افزاری کمی صعیف‌تر

سامسونگ A33 یا شیائومی ردمی نوت 11s:

نام محصول

Galaxy A33

Redmi Note 11s

صفحه نمایش
6.4 اینچی از نوع Super AMOLED، رزولوشن 1080 در 2400
6.43 اینچی از نوع AMOLED، رزولوشن 1080 در 2400
پردازنده
Exynos 1280
Helio G96
حافظه داخلی
128 و 256 گیگابایت
64 و 128 گیگابایت
رم
4، 6 و 8 گیگابایت
6 و 8 گیگابایت
دوربین
واید 48 مگاپیکسلی
اولترا واید 8 مگاپیکسلی
ماکرو 5 مگاپیکسلی
عمق 2 مگاپیکسلی
واید 108 مگاپیکسلی
اولترا واید 8 مگاپیکسلی
عمق 2 مگاپیکسلی
ماکرو 2 مگاپیکسلی
دوربین سلفی
13 مگاپیکسلی
16 مگاپیکسلی
باتری
5000 میلی‌آمپری
5000 میلی‌آمپری
سرعت شارژ
25 وات باسیم
33 وات باسیم
نقاط قوت
نمایشگر قدرتمند AMOLED
عملکرد مناسب در استفاده روزمره
پشتیبانی نرم افزاری عالی
دوربین اصلی مجهز
سبک
سرعت شارژ خوب
صفحه نمایش با کیفیت بالا
نقاط ضعف
کمی گران
بدون پشتیبانی از شارژ بی‌سیم
شارژ سریع نسبتا کند
بدون شارژر
بدون جک هدفون
گواهی IP 53
Bloatware و تبلیغات در سیستم عامل
پشتیبانی نرم افزاری کم‌ سخت‌افزاری کمی صعیف‌تر

سامسونگ A52s 5G یا شیائومی ردمی نوت 11:

نام محصول

Galaxy A52s 5G

Redmi Note 11

صفحه نمایش
6.5 اینچی از نوع Super AMOLED، رزولوشن 1080 در 2400
6.43 اینچی از نوع AMOLED، رزولوشن 1080 در 2400
پردازنده
Snapdragon 778G
Snapdragon 680
حافظه داخلی
128 و 256 گیگابایت
64 و 128 گیگابایت
رم
4، 6 و 8 گیگابایت
4 و 6 گیگابایت
دوربین
واید 64 مگاپیکسلی
اولترا واید 12 مگاپیکسلی
ماکرو 5 مگاپیکسلی
عمق 5 مگاپیکسلی
واید 50 مگاپیکسلی
اولترا واید 8 مگاپیکسلی
عمق 2 مگاپیکسلی
ماکرو 2 مگاپیکسلی
دوربین سلفی
32 مگاپیکسلی
13 مگاپیکسلی
باتری
4500 میلی‌آمپری
5000 میلی‌آمپری
سرعت شارژ
25 وات باسیم
33 وات باسیم
نقاط قوت
نمایشگر قدرتمند
قدرت سخت افزاری بالا
دوربین اصلی مجهز
سرعت شارژ بالاتر از میانگین
صفحه نمایش خوب
نقاط ضعف
طول عمر باتری نسبتا کم
کمی قدیمی‌تر (2021)
سرعت شارژ نسبتا کم
گواهی IP 53
Bloatware و تبلیغات در سیستم عامل
پشتیبانی نرم افزاری کم‌عملکرد سخت‌افزاری ضعیف
نبود حافظه 256 گیگابایتی

در همین حال، سامسونگ همچنین مدل‌های میان‌رده جدید خود گلکسی A53، گلکسی A33 و گلکسی A73 را معرفی کرده است (این مدل فقط در چند کشور موجود است). با این حال، یک مدل سال قبل، A52s، هنوز روی میز باقی مانده است. A52s زیرا تنها در اواخر سال 2021 معرفی شد و با مشخصات خوبش هنوز یک گزینه با ارزش خرید بالا است.

شیائومی به عنوان سازنده‌ای با بهترین نسبت قیمت به عملکرد در دنیای گوشی‌های هوشمند در نظر گرفته می‌شود و در این مورد شیائومی به معنای واقعی کلمه سازنده برتر تلقی می‌شود. سری اخیر «Redmi Note 11» که اخیراً معرفی شده است، نمایشگرهایی با AMOLED و نرخ تازه‌سازی بالا تا 120 هرتز، شارژ سریع حداکثر 67 وات و دوربین‌های قدرتمندی را که حداکثر 108 مگاپیکسل ثبت می‌کنند، با قیمت‌های حدود 179 دلار، ارائه می‌دهد.

با این حال، سیاست به‌روزرسانی نرم‌افزار شیائومی کمتر قانع‌کننده است و سیستم‌عامل MIUI از پیش نصب‌شده حاوی تعداد زیادی نرم‌افزار و حتی تبلیغاتی است که شما را ملزم به غیرفعال کردن آن‌ها به شیوه‌ای ناخوشایند می‌کند. همچنین، در دسترس بودن آن‌ها در ایالات متحده تقریباً صفر است و تنها مدل‌های وارداتی مستقل در بازارها موجود است.

در اینجا، سامسونگ به وضوح خود را به عنوان یک برند برای گوشی‌های هوشمند پریمیوم در میان رده نیز معرفی می‌کند. مدل‌های گلکسی A52، A52s، A52 5G، A72 و A32 که در سال 2021 معرفی شدند با یکی از طولانی‌ترین تضمین‌های به‌روزرسانی در بازار گوشی‌های هوشمند درخشیدند. سامسونگ اکنون به طور یکپارچه این کار را با گلکسی A33، Galaxy A53 و Galaxy A73 ادامه می‌دهد.

با این حال، گوشی‌ها از نظر مشخصات نیز مجبور نیستند که فداکاری بسیار بزرگی انجام دهند تا قیمت پایینی داشته باشند. نمایشگرهای AMOLED با کیفیت بالا، دوربین‌های چهارگانه با لرزش‌گیر اپتیکال و پردازنده‌های به اندازه کافی سریع برای میان رده‌ها را دریافت می‌کنید. با این حال، وقتی صحبت از زمان شارژ سریع گوشی‌های هوشمند به میان می‌آید، سامسونگ نمی‌تواند برای رقابت با شیائومی چیزی عرضه کند، به خصوص با توجه به اینکه مدل‌های گلکسی A که در سال 2022 عرضه شدند همراه با شارژر داخل جعبه نیستند.


پایین‌رده‌ها

اگر قرار است تلفن‌های هوشمند عمدتاً ارزان باشند، می‌توانید در چند سال اخیر شاهد پیشرفت هیجان انگیزی در این بخش باشید. مدت‌هاست که شیائومی اولین درگاه تلفن‌های هوشمند با قیمت کمتر از 200 دلار بوده است. سامسونگ به این موضوع واکنش نشان داده و حتی گوشی‌های هوشمند پایه‌ای مانند Samsung Galaxy A13 را روانه بازار کرده است. اساساً، همان مزایا و معایب دو کمپانی مانند بخش میان رده در این بخش نیز اعمال می‌شود.

سامسونگ A13 5G یا شیائومی ردمی نوت 10s:

نام محصول

Galaxy A13 5G

Redmi Note 10s

صفحه نمایش
6.5 اینچی از نوع PLS LCD، رزولوشن 720 در 1600
6.43 اینچی از نوع AMOLED، رزولوشن 1080 در 2400
پردازنده
Dimensity 700
Helio G95
حافظه داخلی
64 و 128 گیگابایت
64 و 128 گیگابایت
رم
4 و 6 گیگابایت
4، 6 و 8 گیگابایت
دوربین
واید 50 مگاپیکسلی
ماکرو 2 مگاپیکسلی
عمق 2 مگاپیکسلی
واید 64 مگاپیکسلی
اولترا واید 8 مگاپیکسلی
عمق 2 مگاپیکسلی
ماکرو 2 مگاپیکسلی
دوربین سلفی
5 مگاپیکسلی
13 مگاپیکسلی
باتری
5000 میلی‌آمپری
5000 میلی‌آمپری
سرعت شارژ
15 وات باسیم
33 وات باسیم
نقاط قوت
ظاهر خوب
پشتیبانی نرم افزاری بهتر
صفحه نمایش AMOLED
سرعت شارژ خوب
ارائه گزینه رم 8 گیگابایتی
دوربین همه کاره
نقاط ضعف
صفحه نمایش LCD با وضوح کم
سرعت شارژ کند
پردازنده نسبتا ضعیف
کمی سنگین
پشتیبانی نرم افزاری
تبلیغات در سیستم عامل

سامسونگ A13 4G یا شیائومی ردمی نوت 10:

نام محصول

A13 4G

Redmi Note 10

صفحه نمایش
6.6 اینچی از نوع PLS LCD، رزولوشن 1080 در 2408
6.43 اینچی از نوع Super AMOLED، رزولوشن 1080 در 2400
پردازنده
Exynos 850
Snapdragon 678
حافظه داخلی
32، 64 و 128 گیگابایت
64 و 128 گیگابایت
رم
3، 4 و 6 گیگابایت
4 و 6 گیگابایت
دوربین
واید 50 مگاپیکسلی
اولترا واید 5 مگاپیکسلی
ماکرو 2 مگاپیکسلی
عمق 2 مگاپیکسلی
واید 48 مگاپیکسلی
اولترا واید 8 مگاپیکسلی
عمق 2 مگاپیکسلی
ماکرو 2 مگاپیکسلی
دوربین سلفی
8 مگاپیکسلی
13 مگاپیکسلی
باتری
5000 میلی‌آمپری
5000 میلی‌آمپری
سرعت شارژ
15 وات باسیم
33 وات باسیم
نقاط قوت
دوربین قابل قبول
سرعت شارژ خوب
سخت افزار عالی
صفحه نمایش Super AMOLED عالی
نقاط ضعف
عملکرد ضعیف سخت افزاری
سرعت شارژ نسبتا کم
صفحه نمایش LCD
حافظه از نوع eMMC 5.1
کمی قدیمی‌تر (2021)
تبلیغات در سیستم عامل
پشتیبانی نرم افزاری کم‌‌تر

سامسونگ A03s یا شیائومی ردمی نوت 9تی:

نام محصول

Galaxy A03s

Redmi Note 9t

صفحه نمایش
6.5 اینچی از نوع PLS LCD، رزولوشن 720 در 1600
6.53 اینچی از نوع IPS LCD، رزولوشن 1080 در 2340
پردازنده
Helio P35
Dimensity 800U
حافظه داخلی
32 و 64 گیگابایت
64 و 128 گیگابایت
رم
2، 3 و 4 گیگابایت
4 و 6 گیگابایت
دوربین
واید 13 مگاپیکسلی
ماکرو 2 مگاپیکسلی
عمق 2 مگاپیکسلی
واید 48 مگاپیکسلی
عمق 2 مگاپیکسلی
ماکرو 2 مگاپیکسلی
دوربین سلفی
5 مگاپیکسلی
13 مگاپیکسلی
باتری
5000 میلی‌آمپری
5000 میلی‌آمپری
سرعت شارژ
15 وات باسیم
18 وات باسیم
نقاط قوت
–
صفحه نمایش با وضوح بالا
عملکرد به مراتب بهتر سخت افزاری
سرعت شارژ قابل قبول
رم و حافظه داخلی با ظرفیت بالا
نقاط ضعف
صفحه نمایش LCD با وضوح کم
عملکرد سخت افزاری ضعیف
کمی سنگین
پشتیبانی نرم افزاری
تبلیغات در سیستم عامل
کمی سنگین

این بدان معناست که شیائومی معمولاً عملکرد و ویژگی‌های بیشتری را با همان مقدار پول ارائه می‌دهد. با این حال، سامسونگ با سخت افزار قوی، کیفیت ساخت بسیار خوب و پوسته اندرویدی خودش، OneUI، وارد می‌شود. با این حال، باید به یک اخطار ویژه برای شیائومی در این رده ابتدایی اشاره کنیم.

شیائومی همچنین گوشی‌های هوشمندی را که نسبت قیمت به عملکرد مناسبی دارند، تحت برند پوکو به فروش می‌رساند. برنامه سازنده در اینجا ارائه بهترین سخت افزار ممکن با کمترین قیمت ممکن است. برای بررسی اجمالی بازار، به لیست ما از بهترین گوشی‌های هوشمندی که می توانید امروز با قیمت کمتر از 5 میلیون تومان خریداری کنید، نگاهی بیندازید.


گوشی‌های تاشو

در چهار سال گذشته، یک دسته کاملاً جدید از گوشی‌های هوشمند باز شده است: تلفن‌های تاشو با صفحه نمایش لمسی که به سادگی از وسط تا می‌شوند. اگرچه شیائومی و سامسونگ اولین گوشی‌های تاشو خود را خیلی سریع معرفی کردند، اما سامسونگ در اینجا به وضوح از همه جلوتر است. از سال 2021 تاکنون، گوشی‌های هوشمند تاشو سامسونگ همچنان توصیه خرید گوشی‌های منحصربه‌فرد هستند.

سامسونگ Z Fold 4 یا ساسونگ Z Flip 4 یا شیائومی Mi Mix Fold 2:

نام محصول

Galaxy Z Flip 4

Galaxy Z Fold 4

Xiaomi Mi Mix Fold 2

صفحه نمایش

6.7 اینچی از نوع Dynamic AMOLED 2X، رزولوشن 1080 در 2640
1.9 اینچی از نوع Super AMOLED، با رزولوشن 260 در 512
7.6 اینچی از نوع Dynamic AMOLED 2X، رزولوشن 1812 در 2176
6.2 اینچی از نوع Dynamic AMOLED 2X، با رزولوشن 904 در 2316
8.02 اینچی از نوع LTPO2 OLED، رزولوشن 1914 در 2160
6.56 اینچی از نوع AMOLED، با رزولوشن 1080 در 2520

پردازنده

Snapdragon 8+ Gen 1
Snapdragon 8+ Gen 1
Snapdragon 8+ Gen 1

حافظه داخلی

128, 256 و 512 گیگابایت
256, 512 و 1024 گیگابایت
256, 512 و 1024 گیگابایت

رم

8 گیگابایت
12 گیگابایت
12 گیگابایت

دوربین

واید 12 مگاپیکسلی
اولترا واید 12 مگاپیکسلی
واید 50 مگاپیکسلی
اولترا واید 12 مگاپیکسلی
لنز تله فوتو 10 مگاپیکسلی
واید 50 مگاپیکسلی
اولترا واید 13 مگاپیکسلی
تله فوتو 8 مگاپیکسلی

دوربین سلفی

10 مگاپیکسلی
4 و 10 مگاپیکسلی
20 مگاپیکسلی

باتری

3700 میلی‌آمپری
4400 میلی‌آمپری
4500 میلی‌آمپری

سرعت شارژ

25 وات باسیم
15 وات بی‌سیم
4.5 وات شارژ معکوس
25 وات باسیم
15 وات بی‌سیم
4.5 وات شارژ معکوس
67 وات باسیم

نقاط قوت

SoC قدرتمند اسنپدراگون 8+ نسل 1
فوق العاده کوچک و خوش دست
دوام بهبود یافته و رتبه IPX8
طراحی منحصر به فرد
شکل تبلت/گوشی هوشمند هیبریدی همچنان مرتبط است
طراحی منظم و پرداخت عالی
لولاهای محتاطانه‌تر و سفت‌تر
ماژول دوربین سه گانه 50 مگاپیکسلی کارآمد و همه کاره با زوم اپتیکال 3 برابر
عمر باتری بسیار قوی
عملکرد خوب
4 آپدیت اندروید و 5 سال آپدیت امنیتی
رتبه IPX8
سرعت شارژ بالا
گوشی هنگام تا شدن، شکل نافرمی به خود نمی‌گیرد
دوربین سلفی برتر
قدرت بالای سخت افزاری

نقاط ضعف

عمر باتری به طور قابل پیش بینی متوسط و شارژ آهسته
بدون دوربین تله فوتو
دوربین سلفی زیر نمایشگر ناامید کننده است
وضوح HD+ صفحه نمایش کاور بسیار پایین است
صفحه روی جلد هنوز کمی باریک است
شارژ سیمی 25 واتی بسیار کند است
بدون جک 3.5 میلی متری صدا
عدم پشتیبانی از شارژ بی‌سیم و معکوس
لولا مانند سامسونگ سفت نیست

با این حال، هنوز باید روی چروک شدن صفحه نمایش و قیمت‌های بسیار بالا حساب کنید. در حالی که Samsung Galaxy Z Fold 4 فرمتی را ارائه می‌دهد که یک تلفن هوشمند معمولی را در صورت باز شدن به تبلت تبدیل می‌شود، Galaxy Z Flip 4 عامل نوستالژی استفاده از یک تلفن تاشو کلاسیک را ایفا می‌کند. بنابراین، نیمی از تلفن همراه را به یک گوشی در قالب استاندارد گوشی هوشمند تبدیل می‌کنید.

شیائومی Mi Mix Fold را در سال 2021 معرفی کرد و در سال 2022 ادامه خواهد یافت. این تاشو از مفهومی مشابه Samsung Galaxy Z Fold 4 پیروی می‌کند، اما به طور رسمی در خارج از چین عرضه نشده است.


نرم افزار و حریم خصوصی

قبلاً و در پاراگراف‌های قبلی در مورد هر دو گوشی هوشمند کمی خوانده‌اید: سامسونگ از نظر به‌روزرسانی نرم افزاری نسبت به شیائومی موقعیت بهتری دارد. برای اینکه ایده بهتری در این مورد به شما ارائه دهیم، یک بار دیگر هر دو سیستم عامل را بررسی خواهیم کرد:

OneUI سامسونگ

همانطور که از نام آن پیداست، OneUI سامسونگ در تمام دستگاه‌های اندرویدی سامسونگ استفاده می‌شود. رابط اندرویدی بهینه سازی شده برای سامسونگ در میان پوسته‌ها یک چیز زیبایی محسوب می‌شود و ویژگی‌های اضافی متعددی مانند ویژگی‌های چندوظیفه ای گسترده، پشتیبانی از قلم S Pen سامسونگ و پشتیبانی بومی از خدمات سامسونگ مانند S Cloud سامسونگ را ارائه می‌دهد.

سامسونگ یا شیائومی
در بررسی جدیدترین پوسته One UI 4.0 سامسونگ، می‌توانید درباره گزینه‌های بی‌شماری که سامسونگ با به‌روزرسانی مربوطه به اندروید 12 پیاده‌سازی کرده است، بخوانید. جدای از ویژگی‌ها، می‌توانید منتظر این واقعیت باشید که سرویس‌های خود سامسونگ از قبل بارگذاری نشده باشند. با تعداد زیادی bloatware و به‌روزرسانی نرم افزار معمولاً برای مدت طولانی‌تری ارائه می‌شود. توجه داشته باشید که سازنده گارانتی به‌روزرسانی را برای مدل‌های منتخب (بالاترین) به چهار نسخه اندروید و پنج سال به‌روزرسانی امنیتی در ابتدای سال 2022 تمدید کرد.

با این حال، در نرم افزار سامسونگ نیز همه چیز عالی نیست. حجم عظیم سیستم عامل‌های سامسونگ در بررسی‌ها برجسته می‌شود. بنابراین، حتی قبل از راه‌اندازی گوشی هوشمند سامسونگ، باید تا 15 درصد از فضای ذخیره‌سازی موجود را مصرف کنید. سامسونگ همچنین بیشتر و بیشتر بر روی پیاده سازی اکوسیستم سخت افزاری و نرم افزاری خود کار می‌کند. به عنوان مثال، شما فقط می‌توانید از ویژگی چند جفت شدن Samsung Galaxy Buds Pro با سایر دستگاه‌های سامسونگ استفاده کنید.

MIUI شیائومی

پوسته سیستم عامل MIUI از یک کاستوم رام سابق که روی گوشی‌های اندرویدی روت شده کار می‌کرد، پدید آمد. شیائومی سیستم عامل را تصاحب کرده است و از آن زمان تاکنون آن را بسیار توسعه داده است. در مقایسه با OneUI سامسونگ، MIUI کمی باحال‌تر به نظر می‌رسد و حتی گزینه‌های سفارشی سازی بیشتری را ارائه می‌دهد.
ما باید مستقیماً به نکته مهمی در مورد MIUI بپردازیم: نه تنها آخرین نسخه MIUI 13 فقط در تعداد کمی از تلفن‌های هوشمند موجود است، بلکه سیستم عامل نیز همچنان بر اساس Android 11 در برخی از مدل‌ها، با اندروید 12 است. این اتفاق با خانواده شیائومی 12 شروع شد. این بدان معناست که شما باید بدون ویژگی‌های جدیدی که گوگل در اندروید 12 معرفی کرده است، کنار بیایید. علاوه بر این، شیائومی بارها با تبلیغات و نرم‌افزارهای متعدد در گوشی‌های هوشمند خود توجه منفی را به خود جلب می‌کند.

برای بسیاری از افراد، سیستم عامل شیائومی نیز سوال برانگیز است زیرا نحوه مدیریت داده‌های جمع آوری شده کاملاً شفاف نیست. به عنوان یک شرکت چینی، شیائومی باید قوانین حفاظت از داده‌های کشور را به شدت رعایت کند. بنابراین، اگر می‌خواهید مطمئن شوید که اطلاعات شما به حزب کمونیست چین منتقل نمی‌شود، ممکن است بخواهید به دنبال سازنده دیگری باشید. این یک موضوع سیاسی است اما ما نمی‌خواهیم وارد این قلمرو شویم.


ثبات و پایداری قیمت

شیائومی نمونه بارز سازنده‌ای است که به اصطلاح “تلفن‌های سریع” تولید می‌کند. به عبارت دیگر، گوشی‌های هوشمندی که خریدشان ارزان است و پس از حدود دو سال به پایان چرخه عمر خود می‌رسند. سازنده فن‌آوری‌های شارژ سریع را ارائه می‌کند که طول عمر باتری را کوتاه می‌کند و تضمینی برای به‌روزرسانی که با بازه زمانی مشابهی مطابقت دارد. تنها گران‌ترین گوشی‌های هوشمند شیائومی با سه سال به‌روزرسانی امنیتی، ضمانت به‌روزرسانی طولانی‌تری ارائه می‌دهند.

داستان در مورد سامسونگ کمی متفاوت است. همانطور که قبلا ذکر شد، بسیاری از گوشی‌های هوشمند سامسونگ اکنون به‌روزرسانی‌های پشتیبانی طولانی مدت را دریافت خواهند کرد. به عنوان مثال، دستگاه‌های جدید سری S22 تا سال 2027 قابل استفاده هستند. طرز کار این گوشی‌ها به اندازه کافی خوب است که دستگاه‌ها باید با کمی دقت و احتیاط بیشتر تا آن زمان دوام بیاورند. با این حال، حتی سامسونگ نیز با گوشی‌های هوشمند سطح پایین خود از فرهنگ تلفن‌های سریع مصون نیست. قانون کلی در اینجا این است: هر چه یک گوشی هوشمند سامسونگ گران‌تر باشد، از نظر تئوری می‌توانید مدت بیشتری از آن استفاده کنید.

سامسونگ یا شیائومیبا این حال، هیچ یک از برندها تولیدکننده گوشی‌های هوشمند پایدار نیستند. سامسونگ شارژرها را در بسیاری از گوشی‌های هوشمند گران‌تر خود حذف کرده و به قطعات پلاستیکی ساخته شده از تورهای ماهیگیری بازیافتی در سری S22 متکی است. شیائومی چیزی شبیه به Mi 11 را برنامه ریزی کرد اما در نهایت تصمیم گرفت شارژر را از بسته بندی برای بازار غرب خارج نکند.

با این حال، اجتناب از ضایعات الکترونیکی با حذف شارژر نمونه بارز پایداری در سامسونگ نیز نیست. بنابراین، گام‌های کوچک در مسیر درست نباید دلیلی برای خرید سامسونگ باشد. اگر پایداری برای شما مهم است، باید به سراغ مدل هایی مانند Shiftphone یا Fairphone 4 بروید که به دلیل فرم ماژولارشان قابل تعمیر و ارتقا هستند.


نتیجه

شیائومی یا سامسونگ – کدام سازنده گوشی‌های هوشمند در نهایت ارزش خرید بیشتری ارائه می‌دهد؟ پاسخ به این سوال برای هر جفت مارک دیگری نسبت به رقبای چین و کره جنوبی احتمالاً سخت‌تر است. از این گذشته، هر دو سازنده مدل‌هایی را برای مبتدیان تا بازارهای پیشرفته یا بازارهای خاص مانند تاشوها ارائه می‌دهند.

با این حال، سامسونگ همچنان در سال 2022 خود را به سمت تولید کننده تلفن‌های هوشمند برتر قرار می‌دهد که با مدل‌هایی مانند Galaxy S22 Ultra و جدیدترین گوشی‌های تاشو قابل توجیه است. شیائومی همچنان شهرت این را دارد که به عنوان یک سازنده گوشی‌های هوشمند در سطح پایه توصیه می‌شود، با ارائه‌های میان رده فوق‌العاده، زیرا این‌ها نقاط قوت شرکت برای گرفتن پولی هستند که به سختی به دست آورده‌اید.

با این حال، برگ برنده بزرگ سامسونگ در آستین آن، OneUI است، و همچنین ضمانت به‌روزرسانی طولانی مدتی را ارائه می‌کند. بنابراین، سامسونگ می‌تواند وجهه خود را به عنوان یک برند ممتاز برای امسال بیشتر تقویت کند. شیائومی به تلاش خود برای کاهش این شکاف با سیاست به‌روزرسانی کمی بهبود یافته، گارانتی جهانی و نگه داشتن شارژر در جعبه ادامه می‌دهد.

اکنون تنها چیزی که برای ما باقی می‌ماند این است که هر دو محدوده گوشی‌های هوشمند را آزمایش کنیم و ببینیم بازار چه واکنشی به هر خط تولید نشان می‌دهد.

نوشته سامسونگ یا شیائومی ؟ کدامیک گوشی‌های بهتری تولید می‌کنند؟ اولین بار در آی‌ تی‌ رسان منتشر شد.

گوگل پیکسل ۷ یا سامسونگ S22 کدام گوشی بهتر است؟

پیکسل 7 یا s22

در این مقاله به مشخصات و ویژگی‌های دو گوشی می‌پردازیم تا بفهمیم گوگل پیکسل 7 یا سامسونگ S22، کدام یک گوشی بهتری است. با ما در آی‌تی‌رسان همراه باشید.

جدیدترین پرچمدار گوگل بالاخره به بازار آمد، و اگرچه جهشی بزرگ از پیکسل 6 به جلو نیست، پیکسل 7 جدید همچنان یک گوشی چشمگیر است، حداقل روی کاغذ.

با توجه به زمان عرضه، انتظار می‌رود پیکسل 7 در برابر برخی از بهترین پرچمداران سال 2023 قرار گیرد. با این حال، از آنجایی که ما هنوز به آن گوشی‌ها دسترسی نداریم، باید آن را با پرچمداران 2022 مانند گلکسی S22 سامسونگ مقایسه کنیم.

هر دو گوشی عضو ارزان‌قیمت خانواده گوشی‌های پرچمدار خود هستند که باعث می‌شود این مقایسه، مناسب باشد. با این حال، با چیپست قدیمی و نمایشگر کوچکتر، آیا Galaxy S22 واقعاً می‌تواند با پیکسل 7 رقابت کند؟

به خاطر داشته باشید که این مقایسه به سادگی بر اساس برداشت ما از پیکسل 7 است که توسط گوگل نشان داده شده است. ما هنوز نتوانسته‌ایم دستگاه را در بررسی‌های خود قرار دهیم، اما وقتی این کار را انجام دادیم، مطمئناً این مقایسه را به صورت کامل در مورد تجربه پیکسل 7 در مقایسه با Galaxy S22 به روز خواهیم کرد.

نقاط قوت دو گوشی:

Google Pixel 7 Samsung Galaxy S22
ویژگی‌های اضافه دوربین دوربین سه‌گانه همه‌کاره
طراحی خاص صفحه نمایش 120 هرتزی
پشتیبانی 5 ساله نرم‌افزاری عملکرد سخت‌افزاری
ارزان‌تر رنگ‌بندی متنوع

نقاط ضعف دو گوشی:

Google Pixel 7 Samsung Galaxy S22
نبود لنز تله‌فوتو دمای بالا
صفحه نمایش 90 هرتزی دریافت به‌روزرسانی‌ها با تاخیر بیشتر
شارژ آهسته‌تر با شارژرهای غیررسمی سرعت پایین عکس‌برداری
تنها 3 آپدیت سیستم‌عامل گران‌تر

گوگل پیکسل 7 یا سامسونگ S22: ظاهر

برخی می‌گویند که ظاهر همه چیز نیست، اما قطعا ظاهر مهم است. به نظر می‌رسید که سامسونگ همیشه بهترین عملکرد خود را در مورد طراحی به کار می‌گرفت، چیزی که گوگل تا قبل از سری پیکسل 6 نتوانست در این بخش خوب ظاهر شود.

همانطور که گفته شد، گوگل تقریباً ظاهر را با پرچمدار سال گذشته خودش به نقطه بسیار خوبی رساند و به آن طراحی شیکی داد تا بالاخره  شبیه یک گوشی پرچمدار به نظر برسد.

این طراحی با پیکسل 7 جدید ادامه می‌یابد، که با شاسی براق، رنگ‌های دو رنگ، صفحه‌نمایش تخت و طراحی دوربین منحصربه‌فرد، کاملاً زیبا به نظر می‌رسد.
هر دو گلکسی اس 22 و پیکسل 7، در مقایسه با مدل‌های قبلی خود از طراحی مشابهی برخوردارند و تا حد زیادی اصلاحاتی از آنچه قبلا ارائه شد، هستند. با این حال، تغییرات کوچک واقعا مهم هستند.

به عنوان مثال، Pixel 7 دارای یک نگه‌دارنده دوربین است که عمدتاً با آلومینیوم پوشانده شده است و طراحی شیشه‌ای پیکسل 6 را جایگزین می‌کند. به این ترتیب، تنها سنسورهای دوربین در معرض دید قرار می‌گیرند و نگرانی در مورد ترک خوردن نگه‌دارنده به دلیل سقوط بسیار کمتر است.
برای گلکسی S22، تفاوت‌ها بسیار کم‌تر است. برای مثال، کناره‌ها بسیار صاف‌تر هستند، که در واقع زیبایی را به گوشی می‌دهد. البته این که آیا آن را دوست دارید یا نه کاملاً به خودتان بستگی دارد. پیکسل لبه‌های گردتری دارد و اگر مانند مدل قبلی خود باشد، پشتی لغزنده دارد که ممکن است برای جلوگیری از افتادن آن، مجبور به استفاده از قاب شوید.

گلکسی S22 دارای شیشه مات در پشت است که خیلی لیز نیست و کمتر در معرض جذب اثر انگشت قرار می‌گیرد. با این حال، لبه‌های صاف می‌توانند تجربه راحتی کم را هنگام در دست گرفتن دستگاه ایجاد کنند. با این حال، هر دو دستگاه احساس خوبی در دست دارند.

پیکسل 7 یا s22

یکی از مکان‌های طراحی که گلکسی S22 برنده می‌شود، گزینه‌های رنگی مختلف آن است. پیکسل 7 با سیاه، سفید و زرد تاحدودی غیرجذاب همه چیز را تا حدی ساده نگه می‌دارد. قاب دوربین با رنگ‌های خاکستری، نقره‌ای و طلایی کمی متفاوت از سایر قسمت‌های شاسی است تا با گزینه‌های رنگی مربوطه مطابقت داشته باشد.

با این حال، لیست گسترده‌ای از رنگ‌ها برای انتخاب وجود ندارد، و رنگ‌های موجود یا کسل کننده یا فقط زشت هستند.

این مطلب را نیز بخوانید: مقایسه پیکسل 7 پرو با سایر رقبا

در همین حال، گلکسی S22 در چندین رنگ پایه، از جمله سبز زیبا که بسته به نور بیشتر آبی به نظر می‌رسد، عرضه می‌شود. همچنین تعداد انگشت شماری از رنگ‌های انحصاری وجود دارد که می‌توانید مستقیماً از سامسونگ خریداری کنید و گزینه‌های زیادی را برای گوشی‌هایی که با سبک شخصی آن‌ها مطابقت دارد در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌دهند.

گوگل پیکسل 7 یا سامسونگ S22: سخت‌افزار و مشخصات

اکنون که قضاوت کتاب را بر اساس جلد آن تمام کردیم، اجازه دهید درباره سخت‌افزار و مشخصات آن صحبت کنیم. هر دوی این گوشی‌ها با جدیدترین چیپست‌های زمان خود عرضه شدند. برای گلکسی اس 22، این اسنپدراگون 8 نسل 1 خواهد بود، در حالی که پیکسل 7 دارای تراشه جدید اختصاصی خود گوگل تنسور G2 است.

اسنپدراگون 8 نسل 1 که در اوایل سال 2022 عرضه بر روی گوشی‌ها را آغاز کرد، مشکلات خود را داشت، به ویژه در زمینه مدیریت گرما. این موارد در گلکسی S22 به خوبی مستند شده بودند، و در استفاده من، تلفن همچنان در حین انجام ساده‌ترین کارها داغ می‌شود.

گفته می‌شود، گلکسی اس 22 هنوز هم سریع است و عملکرد خوبی دارد، حتی در حین بازی. فقط از یک قاب استفاده کنید، و واقعاً متوجه گرما نخواهید شد.

به نظر می‌رسد تراشه جدید Tensor G2 یک ارتقاء تکراری به Tensor اصلی باشد. با این حال، پیکسل 7 باید عملکرد تحسین برانگیزی داشته باشد زیرا طراحی اختصاصی خود گوگل است. هارمونی سخت‌افزاری برای سری پیکسل 6 به خوبی کار می‌کرد، بنابراین ما انتظار نداریم که تفاوتی در اینجا وجود داشته باشد.

Google Pixel 7 Samsung Galaxy S22
سیستم عامل Android 13 (Pixel UI) Android 12 (One UI 4.1)
ضفحه نمایش  OLED, 1080*2400, 90Hz, 6.3-inches  Dynamic AMOLED 2X, 1080*2340, 120Hz, 6.1-inches
تراشه Tensor G2 Snapdragon 8 Gen 1
رم 8GB 8GB
حافظه 128/256GB 128/256GB
باتری 4355mAh, 20W, بی‌سیم 20W 3,700mAh, 25W,  بی‌سیم 15W
دوربین 1 50MP, ƒ/1.85, 1.2μm 50MP, ƒ/1.8, 1.0μm
دوربین 2 12MP, ultrawide, ƒ/2.2, 1.25μm, 114° 12MP, ultrawide, ƒ/2.55, 1.4μm, 120°
دوربین 3 ❌ 10MP, telephoto, ƒ/2.4, 1.0μm, 3x zoom
دوربین سلفی 10.8MP, ƒ/2.2, 1.22μm, 80° 10MP, ƒ/2.2, 1.22μm, 92.8°
ارتباطات 5G, Bluetooth 5.2, Wi-Fi 6E 5G, Bluetooth 5.2, Wi-Fi 6
محافظ IP68, Gorilla Glass Victus IP68, Gorilla Glass Victus+
ابعاد 73.2×155.6×8.7 146×7.6×70.6
وزن 197g 167g
رنگ‌ها Obsidian, Snow, Lemongrass Phantom White, Phantom Black, Green, Pink Gold, Bora Purple, other Samsung-exclusive colorways

وقتی صحبت از مشخصات روی کاغذ به میان می‌آید، به نظر می‌رسد که گلکسی S22 کمی برتری نسبت به پیکسل 7 دارد. برای مثال، نمایشگر سامسونگ ممکن است کمی کوچک‌تر باشد (و احتمالاً کار با آن راحت‌تر است)، اما گلکسی S22 از نرخ نوسازی متغیر 120 هرتزی که سریعتر از 90 هرتز پیکسل 7 است. به همین دلیل، اسکرول و انیمیشن‌ها روی صفحه نمایش گلکسی باید بسیار روان‌تر باشند.

گلکسی S22 همچنین دارای یک سنسور دوربین اضافی در پشت برای گرفتن عکس‌های تله فوتو است، اگرچه بعداً در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

با توجه به باتری بزرگتر 4355 میلی آمپر ساعتی، پیکسل 7 احتمالاً از نظر طول عمر باتری برنده خواهد شد. با این حال، گلکسی اس 22 به لطف شارژ سریعتر 25 واتی، باتری خود را بسیار سریعتر شارژ می‌کند.

Pixel 7 از شارژ سیمی تا 20 وات با شارژر سازگار Google پشتیبانی می‌کند، که به گفته شرکت می‌تواند در 30 دقیقه به 50 درصد برسد، اما از هر شارژر دیگری استفاده کنید و احتمالاً مدت زمان زیادی منتظر پایان شارژ تلفن خواهید بود.

در بخش ارتباطات، این تلفن‌ها بسیار شبیه به هم هستند و از تمام بخش‌های 5جی، NFC و بلوتوث 5.2 پشتیبانی می‌کنند. با این حال، پیکسل با Wi-Fi 6E نسبت به S22 که از Wi-Fi 6 استفاده می‌کند، پیشی می‌گیرد.

گوگل پیکسل 7 یا سامسونگ S22: دوربین‌ها

وقتی صحبت از دوربین به میان می‌آید، این گوشی‌ها حداقل روی کاغذ بسیار شبیه به هم هستند. هر دو دارای دوربین اصلی 50 مگاپیکسلی و سنسورهای فوق عریض 12 مگاپیکسلی هستند.

با این حال، همانطور که قبلاً اشاره کردیم، پیکسل 7 به دلیل نداشتن دوربین تله‌فوتو اختصاصی دارای یک نقطه ضعف است، به این معنی که اگر می‌خواهید یک عکس خوب از صحنه کنسرت بگیرید، باید فقط به زوم دیجیتال تکیه کنید. با این حال، ممکن است در عمل همه چیز بد نباشد.

در تجربه من، گلکسی اس 22 تصاویر کاملاً مناسبی می‌گیرد. آن‌ها دقیق و پر جنب و جوش هستند بدون اینکه بیش از حد زیاد باشند. در واقع، اگر به یک عکس خوب نیاز داشته باشم (مخصوصاً برای بررسی یا چیز دیگری)، معمولاً ابتدا به سراغ پیکسل 6 پرو خود می‌روم.

این چیزی علیه سامسونگ نیست، اما گوگل واقعاً عکاسی محاسباتی خود را به تکامل رسانده است. اکنون که این شرکت بالاخره از سنسورهای جدیدتر و با وضوح بالاتر استفاده کرده است، پیکسل‌های بیشتری برای ایجاد تصاویر عالی در دسترس دارد.

عکس‌های گرفته شده با پیکسل 6 پرو عمق بیشتری در خود دارند، که به نظر من، آن‌ها را بسیار زیباتر از آنچه گلکسی اس 22 می‌تواند از حسگر اصلی خود تولید کند، نشان می‌دهد. اگر پیکسل 7 حتی نصف این کیفیت را داشته باشد، مطمئن هستم که تصاویر فوق العاده‌ای خواهد گرفت.

در آی‌تی‌رسان بخوانید: نقد و بررسی اختصاصی S22 Ultra

و برای کمک به عدم زوم تله فوتو، پیکسل 7 دارای Super Res Zoom است. در تست دوربین Galaxy S22 Ultra در مقابل Pixel 6 Pro نویسنده Nicholas Sutrich از Android Central نشان داد که چگونه زوم دیجیتال پیکسل می‌تواند با سنسور اپتیکال گلکسی همگام شود.

با این حال، در حالی که Super Res Zoom پیکسل 7 تنها می‌تواند تا 8 برابر برسد، در مقایسه با سنسور اپتیکال 3x  اس 22 باید به اندازه کافی خوب باشد. مگر اینکه واقعاً به آن زوم دیجیتال 30 برابری در گلکسی S22 نیاز داشته باشید، که کمک می‌کند تا عکس‌های فوق‌العاده‌ای از ماه و سایر سوژه‌های دور بگیرید.
علاوه بر Super Res Zoom، گوگل همچنین ویژگی‌های زیادی مانند Motion Mode، Photo Unblur، Magic Eraser، Face Unblur و هزاران ویژگی دیگر مبتنی بر هوش مصنوعی را برای کمک به دریافت بهترین تصویر ممکن به شما، معرفی می‌کند. البته، سامسونگ ترفندهایی نیز در آستین خود دارد، مانند حالت‌های عکس و فیلم دستی، Single Take و Object Eraser، که من کاملاً طرفدار آن‌ها هستم.

پیکسل 7 یا s22

وقتی صحبت از نور کم به میان می‌آید، سامسونگ واقعاً روی بهبود این قسمت تمرکز کرده است و این کار را به نحو احسن انجام داده است. هنگام مقایسه تصاویر با پیکسل 6 پرو من با حالت شب خاموش، گلکسی اس 22 نور بسیار بیشتری جذب می‌کند، در حالی که پیکسل اصلا سعی نمی‌کند تصاویر را روشن کند. با این حال، پیکسل با روشن بودن Night Sight واقعاً می‌درخشد و پیکسل 7 احتمالاً عملکرد مشابهی خواهد داشت، اگر بهتر نباشد، اکنون که تصاویر در شب دو برابر سریعتر پردازش می‌شوند.
فیلم‌برداری یکی از چیزهایی است که من در مورد دیدن آن در پیکسل 7 محتاط هستم. Galaxy S22 ویدیوهای فوق العاده تا 4K60 می‌گیرد و در نور کم بسیار خوب عمل می‌کند. سری پیکسل دقیقاً به دلیل کیفیت ویدیو شناخته شده نیست، اما گوگل در این زمینه پیشرفت کرده است، به خصوص با سری پیکسل 6. این شرکت می‌گوید که HDR 10 بیتی را ارائه می‌دهد، بنابراین من کنجکاو هستم که ببینم این چگونه کیفیت را افزایش می‌دهد.

یکی از ویژگی‌هایی که ما در مورد آن بسیار هیجان‌زده هستیم، Cinematic Blur است، که باید با استفاده از هوش مصنوعی برای محو کردن هوشمندانه پس‌زمینه در حالی که سوژه در فوکوس باقی می‌ماند، عمق میدانی شبیه به فیلم به ویدیوهای شما بدهد.

این ویژگی در سایر گوشی‌های هوشمند با موفقیت متفاوتی عمل کرده است، اگرچه به نظر می‌رسد هرگز آن را به درستی ارائه نکردند. امیدواریم که به همان اندازه که گوگل وعده داده است خوب باشد، به خصوص اگر Tensor G2 پشت همه آن باشد.

در آی‌تی‌رسان بخوانید: نقد و بررسی اختصاصی از S22 Plus

من می‌گویم که یکی از نقاط ضعف دوربین Galaxy S22 دکمه شاتر کند آن است. گاهی اوقات ممکن است حدود یک ثانیه طول بکشد تا پس از فشار دادن دکمه، واقعاً تصویر را ثبت کند، که می‌تواند منجر به تار شدن عکس‌ها یا از دست دادن آن لحظه شود. اگر واقعاً به یک عکس در لحظه نیاز دارید، پیکسل 7 احتمالا سریع‌ترین و واضح‌ترین تصویر را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

Google Pixel 7 در مقابل Samsung Galaxy S22: نرم‌افزار و پشتیبانی

اگر به پشتیبانی نرم افزار اهمیت می‌دهید، به گوشی هوشمند غیر Pixel یا Galaxy نگاه نکنید. هر دو گوگل و سامسونگ در مورد پشتیبانی طولانی مدت پیشرفت کرده‌اند و پیکسل 7 و گلکسی S22 برخی از چشمگیرترین وعده‌های پشتیبانی را در بین بهترین تلفن‌های اندرویدی دارند.

پیکسل 7 یا s22

از یک طرف، گلکسی اس 22 از طول عمر بهتری برخوردار است، زیرا سامسونگ وعده چهار ارتقای سیستم عامل و پنج سال به‌روزرسانی امنیتی را داده است. سامسونگ همچنین به سرعت گوشی‌های خود را با وصله‌های امنیتی ماهانه به‌روزرسانی می‌کند، که اغلب از گوگل جلوتر است، که به آهنگ خاصی پایبند است.

از سوی دیگر، گلکسی اس 22 با اندروید 12 عرضه شد، به این معنی که تا اندروید 16 و یک سال دیگر پشتیبانی دریافت خواهد کرد. بنابراین، در حالی که پیکسل 7 یک ارتقاء سیستم عامل کمتر دریافت می‌کند، همچنان از زمانی که گوشی با اندروید 13 عرضه می‌شود، اندروید 16 را دریافت خواهد کرد.
می‌دانیم که سامسونگ هر از چند گاهی با ارتقاء ویژگی‌های کوچکتر، معمولاً به صورت ارتقاء نقطه‌ای مانند One UI 3.1 یا One UI 4.1 عرضه می‌شود. با این حال، دلیل زیادی برای این به‌روزرسانی‌ها وجود ندارد و معمولاً برای دریافت ویژگی‌های جدید باید منتظر نسخه‌های اصلی یا به‌روزرسانی‌های فصلی ویژگی‌های اندروید باشیم.

در همین حال، سری پیکسل معمولاً این ویژگی‌های جدید را قبل از هر کس دیگری دریافت می‌کند، به لطف عرضه ویژگی‌های سه ماهه گوگل. بسیاری از ویژگی‌هایی که در این به‌روزرسانی‌ها به نمایش گذاشته می‌شوند، معمولاً بعداً برای سایر تلفن‌های اندرویدی عرضه می‌شوند و به کاربران Pixel اجازه می‌دهند ابتدا نرم‌افزار سرگرم‌کننده جدید را بررسی کنند.

با این حال، هر دو دستگاه اساساً در مرکز اکوسیستم مربوطه خود قرار دارند. Google با خانواده پیکسل و دستگاه‌های Nest و سامسونگ با One UI و SmartThings.

خوشبختانه، می‌توانید با خرید لوازم جانبی سوم شخص از آن‌ها استفاده کنید اما با ماندن در برند خود بی‌نظیرترین تجربه را خواهید داشت. بنابراین اگر پیکسل 7 را می‌خواهید، حتماً آن پیکسل واچ جدید را بگیرید و یا اگر گلکسی اس 22 می‌گیرید، گلکسی واچ 5 را بگیرید.

Google Pixel 7 در مقابل Samsung Galaxy S22: کدام را باید بخرید؟

به عنوان کسی که از سامسونگ به عنوان دستگاه اصلی استفاده می‌کند، باید اعتراف کنم که این یک دستگاه سخت است. Galaxy S22 یک تجربه نرم‌افزاری عالی با پشتیبانی فراوان، دوربین‌های خوب و عملکرد سریع ارائه می‌دهد که همگی در طراحی شیک و جیبی هستند. با این حال، با وجود کاستی‌های پیکسل، باید اعتراف کنم که احتمالاً ارزش بهتری دارد.

پیکسل دوربین‌های بسیار خوبی دارد که از نرم‌افزار برای جبران کمبود لنز تله فوتو استفاده می‌کنند. شکی نیست که قدرت تصویربرداری گوگل به سختی قابل مقایسه است، و پیکسل 7 احتمالاً یکی از بهترین تجربیات دوربینی را که می‌توانید در گوشی‌های هوشمند بخواهید به شما ارائه خواهد کرد.

نه تنها این، بلکه ویژگی‌های هوش مصنوعی گوگل بسیار راحت هستند و تراشه Tensor G2 بدون توجه به کاری که انجام می‌دهید باید عملکرد ثابتی را ارائه دهد. ناگفته نماند، احتمالاً عمر باتری بسیار بهتری در پیکسل خواهید داشت که بسیاری از کاربران در گوشی‌های هوشمند به دنبال آن هستند.

همانطور که گفتم، گلکسی اس 22 شلخته نیست و من همچنان آن را به هر کسی که بخواهد توصیه می‌کنم. اگر به گوشی‌های سامسونگ عادت دارید، ممکن است این گوشی برای شما مناسب باشد، به خصوص اگر قصد دارید آن را با گلکسی واچ 5 جفت کنید.

با این اوصاف، توجیه قیمت 799 دلاری در این مرحله کمی سخت است، به خصوص در مقایسه با پیکسل 599 دلاری.

نوشته گوگل پیکسل 7 یا سامسونگ S22 کدام گوشی بهتر است؟ اولین بار در آی‌ تی‌ رسان منتشر شد.

آیا صفحه نمایش با رزولوشن ۴K برای لپ‌تاپ ارزش دارد؟

هنگام خرید لپ‌تاپ در مورد انتخاب رزولوشن صفحه نمایش آن گزینه‌های متنوعی در پیش رو دارید که 4k یا به عبارت دیگر ultra HD یکی از آن‌ها است. این انتخاب، بالاترین وضوح را برای نمایشگر لپ‌تاپ شما به همراه دارد؛ اما آیا واقعا ارزشمند است و تصویر بهتری را نشان می‌دهد؟

ابتدا از مشکل وضوح Retina شروع کنیم؛ اصطلاح رتینا توسط اپل به کار برده می‌شود و نمایشگری را تعریف می‌کند که چگالی پیکسلی آن به اندازه‌ای است که در نگاه کردن از فاصله معمول، پیکسل‌های مجزا قابل تشخیص نیستند.

به عبارت دیگر، افزایش چگالی پیکسلی تا اندازه رتینا کیفیت جزئیات عکس را به اندازه کافی بالا می‌برد تا جایی که وجود پیکسل‌های بیشتر توسط چشم قابل تشخیص نیست.

هر نمایشگری می‌تواند در نگاه از فاصله بخصوصی مشابه رتینا باشد. معمولا از نظر پزشکی و ارگونومی فاصله بین چشم و نمایشگر لپ‌تاپ‌ نباید کمتر از 20 اینچ باشد. ما از لپ‌تاپ‌های 13.3، 15.6 و 17.3 اینچی در موقعیت‌های طبیعی استفاده کردیم و در هر مورد فاصله آن‌ها با چشم بیشتر از 20 اینچ بود. بنابراین این فاصله غیر منطقی نیست.

به این ترتیب حتی یک صفحه نمایش بزرگ لپ‌تاپ 17.3 اینچی با رزولوشن 4K در فاصله 13 اینچی به «رتینا» تبدیل می‌شود.

همان صفحه نمایش با رزولوشن 1440p در 20 اینچ، درست در حداقل فاصله دید، به «رتینا» تبدیل می‌شود.

یک صفحه نمایش 1080p در فاصله 27 اینچ به «رتینا» تبدیل می‌شود که احتمالاً به فاصله‌ای که کاربران لپ‌تاپ بین چشم خود و صفحه نمایش دارند نزدیک‌تر است.

به دلیلی که گفتیم این پنل‌های کوچک 4K ممکن است برای اکثر کاربران ارزش خرید نداشته باشند، زیرا در صورت استفاده عادی از لپ‌تاپ، مزیت اصلی آن‌ها از بین می‌رود. البته گذشته از این موارد نمایشگرهای 4K مزایایی هم دارند که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

پنل‌های 4K با رفرش ریت بالا کمیاب هستند

برای بیان وضوح نمایشگرها دو اصطلاح به کار می‌رود: تفکیک پذیری فضایی و وضوح موقتی. تفکیک پذیری فضایی همان چیزی است که اکثر مردم هنگام بحث در مورد وضوح صفحه نمایش به آن فکر می‌کنند. این پارامتر بیان کننده تعداد پیکسل‌های روی صفحه نمایش و میزان جزئیات دقیقی است که می‌تواند در نتیجه داشتن پیکسل‌های بیشتر نمایش داده شود. در مقابل، وضوح موقتی مقدار جزئیاتی است که یک صفحه نمایش می‌تواند در طول زمان مشخصی نشان دهد که معمولاً به آن نرخ تازه‌سازی می‌گویند.

یک صفحه نمایش 120 هرتزی ممکن است در مورد تصاویر ثابت به اندازه یک صفحه نمایش 60 هرتزی اطلاعات را نشان دهد. این نرخ نوسازی فقط برای محتوایی اعمال می‌شود که در طول زمان تغییر می‌کند، مانند ویدیو، بازی‌های ویدیویی و عناصر متحرک رابط کاربری مانند نشانگرهای ماوس و فایل و اسناد اسکرول کردن. در این صورت هرچه نرخ تازه‌سازی بیشتر باشد، حرکت روان‌تر و بدون محو شدن تصویر به نظر می‌رسد.

برخلاف وضوح مکانی، مزایای وضوح موقتی در فواصل دید نرمال کاهش نمی‌یابد، اما صفحه‌های 4K که نرخ تازه‌سازی بالاتر از 60 هرتز را ارائه می‌کنند نسبتا کمیاب و معمولا گران هستند. در حال حاضر استفاده از نمایشگرهای 1080p یا 1440p که نرخ‌های تازه‌سازی 360 هرتز، 240 هرتز، 165 هرتز و 144 هرتز را ارائه می‌دهند، رایج است و ممکن است تجربه بصری بهتری نسبت به یک پنل 4K با نرخ تازه سازی 60 هرتزی داشته باشد.

نمایشگر 4K قاتل باتری است!

هنگام خرید لپ‌تاپ، عمر باتری یکی از عوامل کلیدی برای انتخاب است. نمایشگرهای با وضوح بالاتر برای عملکرد به نیروی بیشتری نیاز دارند. توجه کنید که نه تنها خود نمایشگر انرژی بیشتری مصرف می‌کند، بلکه قطعات سخت‌افزاری لازم برای راه‌اندازی آن نمایشگر نیز به توان بیشتری نیاز دارند. مثلا GPU برای نشان دادن محتوای واحد روی نمایشگری با رزلوشن 4K باید سخت‌تر از آنچه که برای وضوح 1440p یا 1080p لازم است کار کند. این موضوع فقط در مورد بازی‌های ویدیویی نیست و برای هر نوع محتوا صدق می‌کند.

مقیاس نمایشگر می‌تواند وضوح 4K را بی‌اثر کند

سیستم عامل‌های مدرن از معیاری به نام مقیاس نمایش استفاده می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که اندازه المان‌های رابط کاربری مانند دکمه‌ها، متن و ویجت‌ها نسبت به اندازه نمایشگر درست است. بدون تغییر مقیاس نمایشگر، متن و دکمه‌های روی صفحه نمایش لپ‌تاپ 4K آنقدر کوچک خواهند بود که قابل خواندن نیستند. در فواصل دید معمولی، با مقیاس گذاری معادل، تفاوتی بین صفحه نمایش لپ‌تاپ با رزولوشن 1440p و 4K در استفاده واقعی مشاهده نخواهید کرد.

راه‌های بهتری برای افزایش کیفیت و شفافیت اجرای بازی‌ها وجود دارد

پنل‌های 4K اکنون یک آپشن برای بسیاری از لپ‌تاپ‌های گیمیمگ هستند و بحث فاصله‌های صفحه نمایش «رتینا» کاملاً و در همه جا صادق نیست. این موضوع به این دلیل است که هنگام رندر کردن یک بازی با کیفیت 4K برخی از ایرادات تصویر در حالت ماکرو از بین می‌رود، مانند حاشیه‌های نا صاف روی سوژه‌های رندر شده و حالت shimmer (سوسو زدن) که برای برخی از المان‌های تصویری رندر شده در وضوح پایین وجود دارد.

در پنل‌های 1440p یا 1080p این نوع اشکالات بصری و مصنوعی در بازی‌های ویدیویی در فواصل مشاهده معمولی مشاهده می‌شوند و به‌کارگیری یک پنل 4k آن‌ها را کاهش می‌دهد اما از بین نمی‌برد. البته راه‌های بهتری هم برای رسیدگی به این مشکلات وجود دارد؛ با استفاده از ویژگی‌هایی مانند super sampling و anti-aliasing هوشمند، می‌توان همان بهبود نمایش را در پنل‌هایی با وضوح پایین‌تر انجام داد (این مقاله را بخوانید). این راه‌حل‌ها در مقایسه با یک رندر عادی بازی ویدیویی در وضوح 4K، فشار کمتری بر CPU و GPU وارد می‌کنند.

چه کسانی باید لپ‌تاپ 4K تهیه کنند؟

تا اینجای بحث ممکن است این طور به نظر برسد که یک پنل 4K واقعاً ارزش به کار گیری در لپ‌تاپ را ندارد، اما موارد استفاده مثبت و کاربردی هم برای داشتن چنین نمایشگرهایی با تراکم بالا در دستگاه‌های کوچکی مانند لپ‌تاپ‌ها وجود دارد. به طور خاص، اگر شما یک تولیدکننده محتوا هستید که با مدیای 4K کار می‌کنید، داشتن نمایشگری که بتواند هر یک از پیکسل‌های آن محتوا را به صورت دقیق به شما نشان دهد، مهم است.

علاوه بر این تولیدکنندگان محتوا از نمایشگرهای خود به نحو متفاوتی از کاربران معمولی استفاده می‌کنند و ممکن است هنگام ویرایش یا کنترل کیفیت به صفحه نمایش نزدیک شوند. در مجموع، در حالی که نمی‌توانیم پنل لپ‌تاپ با رزولوشن 4K را برای اکثر کاربران توصیه کنیم، تولیدکنندگان محتوا که باید به صورت حرفه‌ای کار کنند، در استثنا قرار دارند.

نظرات و تجربیات کاربری خودتان را در پایین همین صفحه با ما و سایر مخاطبان آی‌تی‌رسان به اشتراک بگذارید.

نوشته آیا صفحه نمایش با رزولوشن 4K برای لپ‌تاپ ارزش دارد؟ اولین بار در آی‌ تی‌ رسان منتشر شد.

کدام نوع سیستم صوتی فراگیر برای خانه بهتر است، با سیم یا بدون سیم؟

ایده پخش موسیقی در تمام اتاق‌های خانه فوق‌العاده به نظر می‌رسد، اما اجرای آن همیشه به همین آسانی نیست. انتخاب بین سیستم صوتی فراگیر با سیم یا بدون سیم برای خانه می‌تواند مشکل باشد. در این مقاله می‌خواهیم به شما برای این انتخاب کمک کنیم. در ادامه مطلب با آی‌تی‌رسان همراه باشید.

اگر با سیستم صوتی فراگیر آشنایی ندارید لازم است بدانید که این سیستم به بلندگوهایی اشاره دارد که در چندین مکان در خانه شما قرار گرفته‌اند. به جای این که آن‌ها را به عنوان سیستم‌های جداگانه در نظر بگیرید، همه آن‌ها را از یک مکان کنترل می‌کنید و موسیقی از طریق همه آن‌ها به طور هم‌زمان پخش می‌شود.

دو راه اصلی برای راه اندازی یک سیستم صوتی فراگیر برای خانه وجود دارد. روش قدیمی‌تر و سنتی‌تر از بلندگوها و سیم‌های بلندگو استفاده می‌کند که معمولاً از دیوارهای خانه عبور می‌کنند. این روش معمولا خیلی محبوب نیست؛ مگر برای دوستداران جدی موسیقی.

با این حال، علاقه به صدایی که در چند اتاق و کل‌ خانه پخش می‌شود در سال‌های اخیر به لطف شرکت‌هایی مانند Sonos افزایش یافته است. این کمپانی بلندگوهای بی‌سیمی را ارائه می‌دهد که به راحتی به یکدیگر متصل می‌شوند. اسپیکرهای هوشمند گوگل، اپل، آمازون و دیگر برندها نیز اغلب دارای این قابلیت هستند.

سیستم صوتی فراگیر سیمی برای خانه: مزایا و معایب

یکی از محبوب‌ترین دلایلی که مردم سیستم‌های صوتی کامل خانه را با سیم انتخاب می‌کنند، قابلیت سفارشی‌سازی است. می‌توانید هر جزء را با دقت انتخاب کنید، آن‌ها را دقیقاً در جایی که می‌خواهید قرار دهید و هر بخش از سیستم را دقیقاً همانطور که می‌خواهید بسازید. به همین دلیل است که این روش هنوز هم برای علاقه‌مندان به موسیقی جذاب است.

این‌ها معمولاً برای سیستم‌های صوتی حرفه‌ای و سینمای خانگی ایده‌آل هستند، چرا که می‌توانید هر چقدر که دوست دارید اجزای آن را ترکیب کنید. به راحتی می‌توانید از یک برند بلندگو و یک برند دیگر برای آمپلی‌فایر خود استفاده کنید و هیچ مشکلی هم ایجاد نخواهد شد.

استفاده از این روش معمولا هزینه کمتری هم دارد. بلندگوها و سیم‌های بلندگو ارزان‌تر از اسپیکرهای بی‌سیم با آمپلی‌فایرهای یکپارچه داخلی هستند. البته قیمت همیشه نسبی است و شما می‌توانید برای هر دو نوع سیستم پول خیلی زیادی خرج کنید، اما مطمئناً صدای فراگیر با سیم با قیمت پایین‌تری قابل اجرا خواهد بود.

سیستم صوتی خانگی با سیم

 از سوی دیگر در حالی که ممکن است با خرید یک سیستم صوتی فراگیر سیمی در هزینه‌های خود صرفه جویی کنید، چند نکته وجود دارد. قابلیت سفارشی‌سازی به این معنی است که باید مطمئن شوید که همه اجزای سیستم شما به خوبی با هم کار می‌کنند و با یکدیگر سازگاری دارند، از جمله این که امپدانس بین آمپلی‌فایر‌ها و بلندگوها باید مطابقت داشته باشد.

همچنین ممکن است فکر کنید که سیم‌کشی کار سختی نیست و هزینه زیادی ندارد، به خصوص اگر قبلاً سیستم سینمای خانگی خود را سیم‌کشی کرده باشید؛ اما دقت داشته باشید که در هر صورت مشکلات دیگری از قبیل عبور سیم از دیوارها نیز باید در نظر گرفته شود. اگر در حال ساخت یا بازسازی خانه هستید، این کار ممکن است آسان باشد، اما در غیر این صورت سیم‌کشی یکی از سخت‌ترین مراحل راه اندازی خواهد بود.

سیستم فراگیر سیمی همیشه شامل فقط یک آمپلی‌فایر، بلندگو و سیم نیست. بسته به مسافت سیم و تعداد اتاق‌هایی که سیم‌کشی می‌کنید، ممکن است به تقویت کننده‌های اضافی و تجهیزات دیگری نیاز داشته باشید.

سیستم صوتی فراگیر بی‌سیم: مزایا و معایب

تنوع سیستم‌های فراگیر بی‌سیم احتمالاً همان چیزی است که اکثر مردم این روزها با شنیدن این اصطلاح به آن فکر می‌کنند. وجود سیستم‌های بلندگوی چند اتاقه بی‌سیم مدرن، راه‌اندازی صدای فراگیر در تمام خانه را آسان کرده است. فقط اسپیکرهای خود را وصل کنید، آنها را به Wi-Fi متصل کنید و شروع به گوش دادن موسیقی کنید.

استفاده از سیستم‌های صوتی بی‌سیم کل خانه نیز معمولاً آسان‌تر است. به جای استفاده از ریموت کنترل فیزیکی برای یک سیستم سیمی، اکثر سیستم‌های فراگیر بی‌سیم به شما امکان می‌دهند همه امکانات آنها را با دستور صوتی یا تلفن هوشمند خود کنترل کنید. این کار تنظیم صدا یا پخش آن در اتاق‌های خاص را بسیار آسان‌تر می‌کند.

گذشته از کنترل پخش و صدا، سیستم‌های بی‌سیم عموماً بسیار هوشمندتر از سیستم‌های سیمی هستند. برای مثال می‌توانید با اسپیکرهای Amazon Echo یک سیستم فراگیر ساده ایجاد کنید. حتی اگر از بلندگوی هوشمند استفاده نمی‌کنید، این امکان را دارید که دستیار صوتی تلفنتان را فعال کنید و با آن تعامل داشته باشید.

سیستم صوتی خانگی بیسیم

وایرلس بودن سیستم به معنای عدم نیاز به سیم‌‌کشی است. عبور سیم‌های بلندگو سخت‌ترین بخش راه‌اندازی یک سیستم صوتی فراگیر با سیم است، ولی حالا تنها کابل‌هایی که دارید کابل‌های برقی هستند که به پریز دیواری وصل می‌کنید.

یکی از بهترین مزایای سیستم‌های بی‌سیم این است که به طور بالقوه می‌توانید بهترین سناریوی هر دو نوع سیستم را داشته باشید. شما خطوط تولیدی مانند Yamaha MultiCast را پیدا خواهید کرد که مزایای سیستم فراگیر بی‌سیم را در کنار ویژگی‌های حرفه‌ای انواع سیمی دارند؛ البته، این سهولت استفاده ارزان نیست. سیستم‌های صوتی فراگیر باکیفیت برای خانه گران هستند و هزینه با هر اتاق اضافی افزایش می‌یابد. برای مثال، راه اندازی یک سیستم دو اتاقه ساده با بلندگوهای برند Sonos One تقریباً 600 دلار هزینه دارد.

یک نقطه ضعف بزرگ سیستم‌های صوتی بی‌سیم خانگی این است که بسیاری از برندها با برندهای دیگر کار نمی‌کنند. برای مثال، کار آسانی نخواهید داشت اگر بخواهید بلندگوهای اپل و گوگل را با هم متصل کنید.

اگر از علاقه‌مندان به موسیقی هستید، این مطلب را هم بخوانید: بهترین اسپیکرهای بلوتوث قابل حمل موجود در بازار ایران

کدام گزینه برای شما مناسب است؟

اگر به دنبال ساده‌ترین گزینه هستید، نوع بی‌سیم انتخاب بهتری به نظر می‌رسد. راه اندازی یک سیستم چند اتاقه بی‌سیم آسان و استفاده از آن نیز راحت است. می‌توانید با دو یا سه اسپیکر کار را شروع کنید و بعدا هر تعداد که می‌خواهید بلندگوهای بیشتر اضافه کنید. فقط به یاد داشته باشید که با این کار قیمت هم بالا می‌رود.

اگر هم در حال ساخت یا بازسازی منزل هستید، دوست دارید طرح دلخواه و رویایی خود را داشته باشید و از روند سیم‌‌کشی راه‌اندازی آن لذت می‌برید، گزینه سیمی بهتر است. در پایان هر کدام از سیستم‌های بی‌سیم یا سیمی را انتخاب کنید، از نتیجه کار شگفت زده خواهید شد.

نوشته کدام نوع سیستم صوتی فراگیر برای خانه بهتر است، با سیم یا بدون سیم؟ اولین بار در آی‌ تی‌ رسان منتشر شد.

معرفی بهترین گوشی‌های ۵G بازار

اگر قصد خرید گوشی ۵G دارید، در این مقاله بهترین گوشی‌های ۵G بازار از برندهای مختلف و در بازه‌های قیمتی متفاوت را به شما معرفی خواهیم کرد.

کسانی که به دنبال خرید یک تلفن همراه جدید هستند با مدل‌های جدید در بازار مواجه می‌شوند که تصمیم‌گیری برای خرید یکی از آن‌ها دشوار است، جدا از تفاوت نام برند، تفاوت سخت‌افزار، طراحی و کارایی مدل‌های موجود در بازار، در چند سال اخیر یک ویژگی جدید به گوشی‌ها اضافه شده که به تنوع مدل‌های عرضه شده به بازار کمک کرده است.

گوشی‌های ۵G را می‌توان عضو جدیدی از بازار موبایل دانست که از حدود ۴ سال پیش در مدل‌های پرچمدار و حالا در مدل‌های میان‌رده دیده می‌شوند. عمر گوشی‌های ۵G با گوشی‌های تاشو تقریبا برابر است، اگر گوشی‌های تاشو را عضو جدید از بازار می‌دانید، گوشی‌های ۵G هم عضو جدیدی به حساب می‌آیند.

گوشی‌های ۵G، آینده غیرقابل انکار بازار گوشی موبایل در جهان هستند، چه بخواهید یا نه، اینترنت نسل پنجم روز به روز در جهان گسترش پیدا می‌کند و طبیعتا باید گوشی‌هایی که از این فناوری پشتیبانی می‌کنند نیز افزایش پیدا کنند.

براساس آمارها در سال ۲۰۲۱ تنها ۲۵ درصد مردم به اینترنتی ۵G دسترسی داشتند و این آمار تا سال ۲۰۲۷ به ۷۵ درصد می‌رسد. به همین دلیل می‌توان توجیهی برای خرید گوشی ۵G در کشورهای پیشرفته جهان دانست اما در ایران اوضاع تفاوت دارد.

در ایران تعداد آنتن‌های ۵G به عدد ۵۰ نرسیده است و میزان پوشش آنقدی پایین است که هنوز آماری از آن منتشر نشده اما پیش‌بینی می‌شود که مردم ایران حداقل تا ۳-۴ سال آینده نیازی به گوشی ۵G پیدا نکنند. با این وجود آیا خرید گوشی ۵G برای ایرانی‌ها کار درستی است؟

آیا باید گوشی ۵G بخریم؟

در این بخش باید به بررسی گوشی‌های ۵G در بازار بپردازیم. بر اساس مدل‌هایی که در بازار جهان است می‌توان گوشی‌های ۵G را به سه دسته تقسیم کرد. دست اول مدل‌هایی هستند که در دو نسخه ۴G و ۵G عرضه شدند، این مدل‌ها معمولا دارای یک نسخه عادی هستند و پس از گذشت مدتی از عرضه نسخه عادی، مدل ۵G همان گوشی با قیمت بیشتر و بعضا امکانات ضعیف‌تر به بازار می‌آید.

در این مدل‌ها پشتیبانی از ۵G یک ویژگی پیشرفته محسوب می‌شود، برای همین موضوع چون کمپانی سازنده تلاش می‌کند که قیمت گوشی را پایین نگهدارد، از کیفیت سایر مشخصات گوشی مانند نمایشگر یا دوربین می‌کاهد تا هزینه اضافی استفاده از پردازنده ۵G جبران شود.

به این جدول نگاهی بیندازید:

نام
گلکسی A32 5G
گلکسی A32 4G
گلکسی A22 5G
گلکسی A22 4G
نمایشگر
 ۶.۵ اینچ – تی‌اف‌تی
 ۶.۴ اینچ – سوپرامولد ۹۰ هرتز
 ۶.۶ اینچ – تی‌اف‌تی ۹۰ هرتز
 ۶.۴ اینچ – سوپرامولد ۹۰ هرتز
پردازنده
دیمنسیتی ۷۲۰
مدیاتک هلیو G80
مدیاتک دیمنسیتی ۷۰۰
مدیاتک هلیو G80
دوربین اصلی
۴۸+۸+۵+۲ مگاپیکسل
۶۴+۸+۵+۵ مگاپیکسل
۴۸+۵+۲ مگاپیکسل
۴۸+۸+۲+۲ مگاپیکسل
دوربین سلفی
۱۳ مگاپیکسل
۲۰ مگاپیکسل
۸ مگاپیکسل
۱۳ مگاپیکسل
باتری
۵ هزار میلی‌آمپرساعت
۵ هزار میلی‌آمپرساعت
۵ هزار میلی‌آمپرساعت
۵ هزار میلی‌آمپرساعت

 

بر اساس اطلاعاتی که مشاهده می‌کنید، وجود فناوری ۵G در گوشی‌های بالا موجب شده تا کیفیت دیگر بخش‌های گوشی پایین بیاید، در این حالت خرید مدل ۵G اصلا به صرفه نیست، زیرا ما در ایران پوشش اینترنت ۵G نداریم و با تمرکز دولت بر روی اینترنت فیبر نوری به نظر نمی‌رسد به این زودی پوشش اینترنت ۵G مقداری باشد که برای اکثریت مردم مورد استفاده قرار گیرد، به این ترتیب اگر می‌خواهید برای خرید گوشی ۵G، یک مدل با سخت‌افزار ضعیف‌تر نسبت به رقبایش بگیرید، چنین کاری اصلا به صرفه نیست.

این مطلب را نیز بخوانید: آیا گوشی‌های ۵G ارزش خرید دارند؟

اما مدل دوم گوشی‌های ۵G آن‌هایی هستند که بدون کاهش کیفیت دیگر بخش‌های سخت‌افزاری با پردازنده ۵G به بازار آمده‌اند، تعداد این مدل‌ها در سال جدید بیشتر شده و در بازار میان‌رده می‌توان مدل‌هایی را نام برد که هم از ۵G پشتیبانی می‌کنند و هم ارزش خرید بالایی دارند. ما در ادامه بهترین گوشی های ۵G که در این دسته قرار می‌گیرند و پیشنهاد می‌کنیم که آن‌ها را خریداری کنید، به شما معرفی خواهیم کرد.

دسته سوم هم گوشی‌های پرچمدار هستند که طبیعتا به جدیدترین تکنولوژی روز مجهز هستند و با پردازنده‌های ۵G به بازار آمده‌اند، درواقع برای خرید پرچمداران جدید حق انتخابی میان مدل‌های ۵G و غیره ندارید و با پولی که می‌پردازید گوشی ۵G خریداری می‌کنید.

ناگفته نماند در این مقاله بهترین گوشی های ۵G بازار معرفی شده‌اند، اما در مقاله گوشی چی بخریم ؟ تمام فاکتورهایی که هنگام خرید گوشی باید به آن دقت کنید، توضیح داده شده و بهترین گوشی‌های هر بخش معرفی شده است.

در گذشته بهترین گوشی تا ۱۰ میلیون تومان، بهترین گوشی تا ۸ میلیون تومان، بهترین گوشی تا ۷ میلیون تومان، بهترین گوشی تا ۵ میلیون تومان، بهترین گوشی های سامسونگ و بهترین گوشی های شیائومی را به شما معرفی کردیم.

با توجه به توضیحات ارائه شده، در ادامه مقاله و معرفی بهترین گوشی های ۵G بازار همراه آی‌تی‌رسان باشید:

سامسونگ گلکسی A33 5G

ارزان‌ترین گوشی ۵G به صرفه که یکی از بهترین گوشی های میان رده بازار هم محسوب می‌شود، گلکسی A33 نام دارد. البته مدل‌های ارزان‌تر از گلکسی A33 را هم در بازار داریم اما این مدل‌ها با توجه به رقبای ۴G که دارند اصلا ارزش خرید ندارند و بهتره به سراغ آن مدل‌ها نروید.

اما اگر یک گوشی ۵G خوب می‌خواهید که در رده خود بهترین کیفیت را ارائه دهد، می‌توانید به سراغ گلکسی A33 بروید. این مدل طراحی بسیار خوبی دارد و ضد آب است، در رده قیمت گلکسی A33 هیچ مدل ضد آب دیگری پیدا نخواهید کرد.

بهترین گوشی 8 میلیون

این گوشی با تراشه اگزینوس ۱۲۸۰ به بازار آمده که از ۵G پشتیبانی می‌کند، این تراشه هرچند بهترین در رده خود نیست اما از پس اجرای انواع اپلیکیشن و بازی نیمه سنگین بر می‌آید و کار راه‌انداز است. دوربین اصلی ۴۸ مگاپیکسلی، نمایشگر سوپرامولد ۹۰ هرتز و باتری ۵ هزار میلی‌آمپرساعتی از دیگر مشخصات این مدل هستند.

مشخصات گلکسی A33 5G:

  • نمایشگر ۶.۴ اینچی سوپرامولد ۹۰ هرتز
  • پردازنده اگزینوس ۱۲۸۰
  • رم ۴، ۶ و ۸ گیگابایت
  • دوربین چهارگانه ۴۸+۸+۵+۲ مگاپیکسل
  • دوربین سلفی ۱۳مگاپیکسل
  • اندروید ۱۲
  • باتری با ظرفیت ۵۰۰۰ میلی‌آمپرساعت بدون شارژر

پوکو X4 پرو ۵G

شیائومی چند مدل ۵G میان‌ر‌‌ده دارند که اکثرا برای بازار چین مناسب هستند، این مدل‌ها از فناوری ۵G پشتیبانی می‌کنند اما امکانات جذاب آن‌ها مانند دوربین و نمایشگری که دارند ضعیف‌تر از دیگر رقبا است.

یکی از بهترین گوشی های ۵G میان‌رده، شیائومی پوکو X4 پرو است که علاوه بر امکانات مناسب، از اینترنت ۵G هم پشتیبانی می‌کند. این مدل به نمایشگر امولد ۱۲۰ هرتزی مجهز شده که در رده خود کیفیت بسیار بالایی دارد، دوربین اصلی این مدل ۱۰۸ مگاپیکسلی است که البته در حد دوربین دیگر میان‌رده‌های بازار کیفیت دارد و نباید نام ۱۰۸ مگاپیکسلی شما را فریب دهد.

بهترین گوشی 8 میلیون

اما پوکو در این مدل از تراشه اسنپدراگون ۶۹۵ استفاده کرده که از ۵G پشتیبانی می‌کند و در عین حال یک تراشه قدرتمند برای گوشی‌های میان‌رده است. این تراشه به همراه ۶ یا ۸ گیگابایت رم از پس تمام‌ کارهای روزانه و نیمه‌سنگین بر می‌آید. یکی از جذاب‌ترین قابلیت‌های این مدل باتری ۵ هزار میلی‌آمپرساعتی آن است که از شارژ سریع ۶۷ واتی پشتیبانی می‌کند و در عرض ۴۰ دقیقه به طور کامل شارژ می‌شود.

مشخصات گوشی پوکو X4 پرو ۵G:

  • نمایشگر ۶.۶ اینچی امولد ۱۲۰ هرتز
  • پردازنده اسنپدراگون ۶۹۵
  • رم ۶ گیگابایتی
  • دوربین سه‌گانه ۱۰۸+۸+۲ مگاپیکسل
  • دوربین سلفی ۱۶ مگاپیکسل
  • اندروید ۱۱
  • باتری با ظرفیت ۵۰۰۰ میلی‌آمپرساعت با شارژر ۶۷ واتی

سامسونگ گلکسی A52s 5G

گلکسی A52s 5G نه تنها یکی از بهترین گوشی های ۵G بازار است بلکه یکی از بهترین میان‌رده‌های سامسونگ به حساب می‌آید و با وجود عرضه سری جدید خانواده گلکسی A همچنان این مدل برای خرید پیشنهاد می‌شود.

این گوشی سال گذشته به بازار آمد و کیفیت آن از نظر ساخت و سخت افزار بسیار بالاست. این مدل ضد آب است و نمایشگر سوپرامولد ۱۲۰ هرتز آن با روکش گوریلا گلس ۵ محافظت می‌شود. این گوشی از دوربین اصلی با لنز ۶۴ مگاپیکسلی و دوربین سلفی ۳۲ مگاپیکسلی بهره می‌برد که برای عکاسی بسیار مناسب هستند.

گوشی تا ۱۲ میلیون

در بخش پردازنده شاهد استفاده از تراشه قدرتمند اسنپدراگون ۷۷۸G هستیم که از فناوری ۵G پشتیبانی می‌کند و البته پردازنده بسیار قدرتمند و کارآمدی هم هست. در واقع مدل گلکسی A52s 5G یک گوشی بالارده محسوب می‌شود که به واسطه معرفی سری جدید میان‌رده‌های سامسونگ قیمت آن پایین آمده و دیگر یک میان‌رده محسوب می‌شود.

مشخصات گلکسی A52s 5G:

  • نمایشگر ۶.۵ اینچی سوپرامولد ۱۲۰ هرتز
  • پردازنده اسنپدراگون ۷۷۸G
  • رم در دو نسخه ۶ و ۸ گیگابایتی
  • دوربین چهارگانه ۶۴+۱۲+۵+۵ مگاپیکسل
  • دوربین سلفی ۳۲ مگاپیکسل
  • اندروید ۱۱
  • باتری با ظرفیت ۴۵۰۰ میلی‌آمپرساعت با شارژر ۱۵ واتی

شیائومی ۱۱T

شیائومی ۱۱T از جذاب‌ترین مدل‌هایی است که در رده قیمتی ۹ تا ۱۲ تومان (در زمان نگارش مقاله) می‌توانید پیدا کنید. این مدل ضد آب نیست اما بدنه‌اش از جنس آلومینیوم و شیشه ساخته شده که نسبت به گوشی‌های سامسونگ با بدنه پلاستیکی برتری دارد و حس خوبی به شما می‌دهد. این مدل از سخت افزار قدرتمندی بهره می‌برد و قطعا یکی از بهترین گوشی هایی است که از فناوری ۵G پشتیبانی می‌کند.

نمایشگر این مدل با پنل امولد قابلیت نمایش یک میلیارد رنگ را دارد، این نمایشگر با روکش گوریلا گلس ویکتوس محافظت شده و بسیار مقاوم است. شیائومی ۱۱T تنها با رم ۸ گیگابایت در بازار وجود دارد و حافظه آن از نوع پرسرعت UFS 3.1 است. دوربین اصلی ۱۰۸ مگاپیکسلی از دیگر مشخصات جذاب این مدل است.

بهترین گوشی 5G

شیائومی برای این مدل از تراشه دایمنسیتی ۱۲۰۰ استفاده کرده که علاوه بر قدرت پردازشی بسیار بالایی که دارد، از اینترنتی ۵G نیز پشتیبانی می‌کند. باتری ۵ هزار میلی‌آمپرساعتی با شارژر سریع ۶۷ واتی از دیگر مشخصات قابل توجه این مدل است.

شیائومی ۱۱T پکیجی از سخت‌افزار و نرم‌افزار قدرتمند را در اختیار خریداران قرار می‌دهد و به افرادی که با گوشی کار سنگین انجام می‌دهند پیشنهاد می‌شود.

مشخصات گوشی شیائومی ۱۱T:

  • نمایشگر ۶.۶ اینچی امولد ۱۲۰ هرتز
  • پردازنده مدیاتک دیمنسیتی ۱۲۰۰
  • رم  ۸ گیگابایتی
  • دوربین سه‌گانه ۱۰۸+۸+۵ مگاپیکسل
  • دوربین سلفی ۱۶ مگاپیکسل
  • اندروید ۱۱
  • باتری با ظرفیت ۵۰۰۰ میلی‌آمپرساعت با شارژر ۶۷ واتی

پوکو F4 GT

اگر به دنبال یک مدل گیمینگ ۵G هستید، ما پوکو F4 GT را پیشنهاد می‌کنیم. مهم‌ترین ویژگی این گوشی تریگرهای گیمینگ هستند که با آن‌ها می‌توانید تجربه متفاوتی از بازی با گوشی موبایل داشته باشید. ضمن این که قیمت بسیار مناسب این گوشی با توجه به سخت‌افزار قدرتمندی که دارد آن را به یکی از بهترین گوشی های ۵G بازار تبدیل کرده است.

این مدل هم از نمایشگر امولد مشهور شیائومی که قادر به نمایش یک میلیارد رنگ است بهره می‌برد. دوربین اصلی ۶۴ مگاپیکسلی و حافظه از نوع UFS 3.1 از دیگر ویژگی‌های این مدل هستند.

اما جذاب‌ترین بخش این گوشی تراشه پرچمدار اسنپدراگون ۸ نسل ۱ است که تنها در مدل‌های پرچمدار دیده می‌شود اما در این مدل با قیمت یک بالارده می‌توانید از این تراشه استفاده کنید.

باتری ۴۷۰۰ میلی‌آمپرساعتی با شارژر فوق‌سریع ۱۲۰ واتی که در ۱۷ دقیقه گوشی را شارژ می‌کند از دیگر قابلیت‌های این گوشی هستند.

مشخصات گوشی پوکو F4 GT:

  • نمایشگر ۶.۶ اینچی امولد ۱۲۰ هرتز
  • پردازنده مدیاتک دیمنسیتی ۱۲۰۰
  • رم  ۸ و ۱۲ گیگابایتی
  • دوربین سه‌گانه ۶۴+۸+۲ مگاپیکسل
  • دوربین سلفی ۲۰ مگاپیکسل
  • اندروید ۱۲
  • باتری با ظرفیت ۴۷۰۰ میلی‌آمپرساعت با شارژر ۱۲۰ واتی

سامسونگ گلکسی A73 5G

گلکسی A73 یکی از مدل‌های جذاب ۵G در بازار است، این مدل از نظر مشخصات شاید از رقبایش ضعیف‌تر باشد اما بسیار خوش ساخت است و کسانی که به گوشی‌های سامسونگ علاقه دارند می‌توانند به سراغ A73 بروند.

این مدل بدنه‌ای پلاستیکی دارد اما ضد آب است و مانند گلکسی A33 درون جعبه آن هیچ شارژری وجود ندارد. نمایشگر ۶.۷ اینچی سوپرامولد پلاس ۱۲۰ هرتز از امکانات قابل انتظار این مدل محسوب می‌شود.

بهترین گوشی 5G

گلکسی A73 اولین گوشی غیر پرچمدار سامسونگ است که در آن از دوربین ۱۰۸ مگاپیکسلی استفاده شده، دوربین اصلی ۱۰۸ مگاپیکسلی این مدل در کنار دوربین ۱۲ مگاپیکسلی اولتراواید، ۵ مگاپیکسل ماکرو و ۵ مگاپیکسل تشخیص عمق، پکیجی کامل برای عکس‌برداری توسط گوشی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

گلکسی A73 یکی از باریک‌ترین و سبک‌ترین گوشی‌های بالارده بازار است، سامسونگ در این مدل از تراشه اسنپدراگون ۷۷۸G استفاده کرده تا از نظر پردازشی انتظاری برابر با گلکسی A52s 5G از این مدل داشته باشیم.

مشخصات گلکسی A73:

  • نمایشگر ۶.۷ اینچی سوپرامولد پلاس ۱۲۰ هرتز
  • پردازنده اسنپدراگون ۷۷۸G
  • رم ۶ گیگابایت
  • دوربین چهارگانه ۱۰۸+۱۲+۵+۵ مگاپیکسل
  • دوربین سلفی ۳۲ مگاپیکسل
  • اندروید ۱۲
  • باتری با ظرفیت ۵۰۰۰ میلی‌آمپرساعت بدون شارژر

شیائومی ۱۱T پرو

این مدل از بهترین گوشی هایی است که شیائومی در سال ۲۰۲۱ وارد بازار کرد و البته از فناوری ۵G هم پشتیبانی می‌کند. شیائومی ۱۱T پرو واقعا یک قاتل پرچمدار است، این مدل از تمامی بخش‌ها از جمله نمایشگر، دوربین، باتری، کیفیت ساخت و مخصوصا سخت افزار از مشخصاتی بهره می‌برد که معمولا در پرچمدارها دیده می‌شود.

این مدل طراحی زیبایی دارد، فریم آن از آلومینیوم ساخته شده و پشت گوشی شیشه‌ای است. متاسفانه ۱۱T پرو ضد آب نیست و این مدل شاید تنها ضعف آن نسبت به رقبای سامسونگی‌اش باشد.

بهترین گوشی 5G

در جلوی گوشی نمایشگر ۶.۶ اینچی امولد دالبی ویژن با قابلیت نمایش یک میلیارد رنگ و رفرش‌ریت ۱۲۰ هرتز خودنمایی می‌کند. این صفحه نمایش با محافظ گوریلاگلس ویکتوس محافظت می‌شود.

در قسمت سخت افزار شاهد استفاده از تراشه پرچمدار و قدرتمند اسنپدراگون ۸۸۸ هستیم که در مدل‌هایی مانند گلکسی S21 پلاس، می ۱۱ اولترا و زدفولد ۳ به کار رفته و تراشه پرچمداران سال گذشته است. دوربین اصلی ۱۰۸ مگاپیکسلی با قابلیت فیلم‌برداری ۸K و باتری ۵ هزار میلی‌آمپرساعتی با شارژر فوق‌سریع ۱۲۰ واتی از دیگر مشخصات غیرقابل رقابت و برجسته شیائومی۱۱T  پرو هستند.

مشخصات گوشی شیائومی ۱۱T پرو:

  • نمایشگر ۶.۶ اینچی امولد ۱۲۰ هرتز
  • پردازنده اسنپدراگون ۸۸۸
  • رم  ۸ و ۱۲ گیگابایتی
  • دوربین سه‌گانه ۱۰۸+۸+۵ مگاپیکسل
  • دوربین سلفی ۱۶ مگاپیکسل
  • اندروید ۱۱
  • باتری با ظرفیت ۵۰۰۰ میلی‌آمپرساعت با شارژر ۱۲۰ واتی

این مطلب را نیز مطالعه کنید: این گوشی‌های شیائومی را از بازار بخرید

شیائومی ۱۲ و ۱۲X

شیائومی ۱۲ و ۱۲X دو مدل از خانواده پرچمدار جدید شیائومی هستند که با قیمت مناسب، سخت افزار قدرتمند و پشتیبانی از ۵G به بازار عرضه شده‌اند و در بازه قیمتی ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان (در زمان نگارش مقاله) از بهترین گوشی های بازار به شمار می‌روند.

شیائومی ۱۲ و ۱۲X شباهت بسیاری نسبت به یکدیگر دارند اما مدل ۱۲X در واقع نسخه ارزان‌تر از شیائومی ۱۲ است که برخی از ویژگی‌های آن نیز ضعیف‌تر است.

بهترین گوشی 5G

هر دو مدل از ابعاد یکسان بهره می‌برند ولی وزن شیائومی ۱۲X کمی پایین‌تر است. هر دو مدل به نمایشگر ۶.۲ اینچی امولد ۱۲۰ هرتز با پشتیبانی از دالبی ویژن و قابلیت نمایش ۶۸ میلیارد رنگ بهره می‌‍برند. همچنین هر دو مدل به دوربین اصلی سه‌گانه با دوربین‌های ۵۰ + ۱۳ + ۵ مگاپیکسلی و دوربین سلفی ۳۲ مگاپیکسلی مجهز شده‌ند که‌اند که در حد مدل‌های رقیب آن‌ها نیست اما کیفیت قابل قبولی دارند.

دیگر ویژگی یکسان این دو مدل استفاده از باتری ۴۵۰۰ میلی‌آمپرساعتی و شارژر ۶۷ واتی است که باتری را در ۴۰ دقیقه کامل شارژ می‌کند.

بزرگ‌ترین تفاوت این دو مدل پردازنده آن‌ها است که مدل ۱۲X از تراشه اسنپدراگون ۸۷۰ و مدل ۱۲ از تراشه اسنپدراگون ۸ نسل ۱ بهره می‌برند، همچنین مدل ارزان‌تر به اندروید ۱۱ و مدل اصلی به اندروید ۱۲ مجهز شده است.

مشخصات گوشی شیائومی ۱۲ و ۱۲X:

  • نمایشگر ۶.۲ اینچی اولد ۱۲۰ هرتز
  • پردازنده اسنپدراگون ۸۷۰ و اسنپدراگون ۸ نسل ۱
  • رم  ۸ و ۱۲ گیگابایتی
  • دوربین سه‌گانه ۵۰+۱۳+۵ مگاپیکسل
  • دوربین سلفی ۳۲ مگاپیکسل
  • اندروید ۱۱ و ۱۲
  • باتری با ظرفیت ۴۵۰۰ میلی‌آمپرساعت با شارژر ۶۷ واتی

سامسونگ گلکسی S21 FE

سری FE یا فن ادیشن سامسونگ یکی از بهترین بالارده‌هایی هستند که طی دو سال اخیر به بازار آمده است. این سری از سال گذشته و مدل گلکسی S20 FE آغاز و امسال مدل گلکسی S21 FE هم به بازار آمد. این دو مدل نسخه ارزان‌تر دو پرچمدار سامسونگ یعنی گلکسی S20  و S21 هستند.

گلکسی S21 FE هم از آن دست قاتلین پرچمدار است که هر ویژگی جذابی که بخواهید را در خود جای داده است. این مدل از یک نمایشگر سوپرامولد ۲X بسیار با کیفیت بهره می‌برد که که رفرش ریت ۱۲۰ هرتز دارد و با گوریلا گلس ویکتوس محافظت می‌شود، ضمن اینکه خود گوشی ضد آب است و به مدت ۳۰ دقیقه تا عمق ۱.۵ متری آب می‌توان از آن استفاده کرد.

بهترین گوشی 5G

دوربین اصلی ۱۲ مگاپپیکسلی در کنار دوربین تله‌فوتو ۸ مگاپیکسل که زوم اپتیکال سه برابری دارد و دوربین اولتراواید ۱۲ مگاپیکسل به همراه دوربین سلفی ۳۲ مگاپیکسلی نیاز شما برای هرنوع عکاسی را رفع می‌کند و مجموعه‌ای کامل از هرآنچیزی است که نیاز دارد.

این گوشی از یکی از بهترین تراشه‌های ساخت سامسونگ یعنی اگزینوس ۲۱۰۰ که از ۵G هم پشتیبانی می‌کند استفاده کرده تا از نظر قدرت سخت افزاری عملکرد آن تضمین شده باشد. اندروید ۱۲ در کنار باتری ۴۵۰۰ میلی‌آمپری با پشتیبانی از شارژ ۲۵ واتی از دیگر مشخصات این مدل هستند.

مشخصات گوشی گلکسی S21 FE:

  • نمایشگر ۶.۴ اینچی داینامیک امولد ۲X و ۱۲۰ هرتز
  • پردازنده اگزینوس ۲۱۰۰
  • رم  ۶ و ۸ گیگابایتی
  • دوربین سه‌گانه ۱۲+۸+۱۲ مگاپیکسل
  • دوربین سلفی ۳۲ مگاپیکسل
  • اندروید ۱۲
  • باتری با ظرفیت ۴۵۰۰ میلی‌آمپرساعت بدون شارژر

سامسونگ گلکسی S22 اولترا

سری گلکسی S22 دیگر نیازی به معرفی ندارند، بهترین پرچمدار اندروید را می‌خواهید؟ می‌توانید به سراغ گلکسی S22 اولترا بروید و از قابلیت پشتیبانی ۵G او نیز استفاده کنید. البته کل خانواده گلکسی S22 از ۵G پشتیبانی می‌کنند. در این سری از اگزینوس ۲۲۰۰ استفاده شده که درون آن مودم ۵G قرار دارد.

نمایشگر و سخت افزار هر سه مدل شباهت زیادی نسبت به یکدیگر دارند اما به عنوان مثال مدل گلکسی S22 اولترا نمایشگر ۶.۸ اینچی داینامیک امولد ۲X دارد و از رفرش ریت ۱۲۰ هرتز و HDR10 پشتیبانی می‌کند.

بهترین گوشی 5G

دوربین اصلی ۱۰۸ مگاپیکسلی که می‌توان آن را بهترین دوربین گوشی‌های هوشمند دربازار فعلی دانست به همراه دوربین سلفی ۴۰ مگاپیکسلی انتخاب‌های سامسونگ در بخش دوربین این مدل هستند.

به همراه داشتن قلم S Pen که بزرگ‌ترین تفاوت این مدل نسبت به دیگر اعضای خانواده گلکسی S محسوب می‌شود با باتری ۵ هزار میلی‌آمپرساعتی از دیگر مشخصات این مدل هستند.

مشخصات گوشی گلکسی S22 اولترا:

  • نمایشگر ۶.۸ اینچی داینامیک امولد ۲X و ۱۲۰ هرتز
  • پردازنده اگزینوس ۲۲۰۰
  • رم  ۸ و ۱۲ گیگابایتی
  • دوربین چهارگانه ۱۰۸+۱۰+۱۰+۱۲ مگاپیکسل
  • دوربین سلفی ۴۰ مگاپیکسل
  • اندروید ۱۲
  • باتری با ظرفیت ۵۰۰۰ میلی‌آمپرساعت بدون شارژر

آیفون ۱۴ پرومکس

اما اگر به دنبال خرید آیفون هستید بهترین انتخاب خانواده جدید آیفون ۱۴ است، البته آیفون SE 2022 هم از ۵G پشتیبانی می‌کند اما خرید این سری پیشنهاد نمی‌شود. اگر بحث ارزش خرید گوشی به میان بیاید سری آیفون ۱۴ هم به دلایل مختلف از جمله عدم آپدیت نسبت به سری قبل، قیمت بالا، محدودیت اپلیکیشن‌ها در ایران و بسیاری موارد دیگر ارزش خرید پایینی دارند اما اگر به دنبال خرید آیفون هستید حداقل بهترین گوشی آیفون را خریداری کنید، مدلی که از ۵G هم پشتیبانی می‌کند.

بهترین گوشی 5G

سری آیفون ۱۴ به تازگی معرفی شده‌اند، دو مدل آیفون ۱۴ و آیفون ۱۴ پلاس تفاوت بسیار کمی نسبت به سری آیفون ۱۳ دارند و تقریبا با همان مشخصات و سخت افزار به بازار می‌آیند. اما آیفون ۱۴ پرومکس از نظر دوربین، طراحی و سخت افزار نسبت به آیفون ۱۳ پرومکس قبل بهبود یافته و از این نظر می‌توان به خرید آن فکر کرد.

این مدل از نمایشگر ۶.۷ اینچی LTPO سوپر رتینا XDR اولد ۱۲۰ هرتز استفاده می‌کند که با روکش سرامیکی در برابر خط و خش مقاوم است. این مدل ضد آب بوده و ۶ دقیقه تا عمق یک و نیم متری آب می‌توانید از آن استفاده کنید. اپل در این مدل از تراشه اپل A16 استفاده کرده که از نظر قدرت در نسبت به نسل قبل رشد قابل توجهی دارد، همچنی ندوربین اصلی به ۴۸ مگاپیکسل آپدیت شده که اپل قول داده تا تاثیر بسزایی در کیفیت عکاسی این گوشی داشته باشد.

مشخصات گوشی آیفون ۱۴ پرومکس:

  • نمایشگر ۶.۷ اینچی LTPO سوپر رتینا XDR اولد ۱۲۰ هرتز
  • اپل A16 بایونیک
  • رم  ۶ گیگابایتی
  • دوربین چهارگانه ۴۸+۱۲+۱۲ مگاپیکسل + ToF 3D
  • دوربین سلفی ۱۲ مگاپیکسل + لنز SL 3D
  • آی‌او‌اس ۱۶
  • باتری با ظرفیت ۴۳۲۳ میلی‌آمپرساعت بدون شارژر

نوشته معرفی بهترین گوشی‌های 5G بازار اولین بار در آی‌ تی‌ رسان منتشر شد.

با این لوازم و گجت‌ها از سفر آرام خود لذت ببرید

سفر با اتومبیل شخصی یکی از کارهای سرگرم‌کننده و لذت‌بخش است که می‌توانید با دوستان و خانواده انجام دهید، اما آیا همه لوازم مورد نیاز برای این کار را دارید؟ جدای از یک مخزن پر بنزین، چه چیزهایی نیاز دارید؟

برای لذت بیشتر از سفرهای خود، بهتر است وسایلی را همراه خود داشته باشید. در این مقاله با تعدادی از لوازم و گجت‌های مناسب برای سفر آشنا می‌شوید.

به همراه داشتن تعدادی از گجت‌ها از جمله یک شارژر برای روشن نگه داشتن وسایل همه افراد، یک هولدر برای نگه داشتن گوشی در سطح چشم (برای استفاده از برنامه‌های مسیریابی) و یک یخچال برای سرد نگهداشتن نوشیدنی می‌توانند لذت سفر را بیشتر کنند.

شاید بخواهید سرنشینان صندلی عقب را سرگرم کنید، به همین دلیل داشتن  یک گیرنده بلوتوث برای پخش آهنگ‌ها و یک هولدر برای نگهداری کنسول بازی همراه، موبایل یا تبلت عالی است. اگر هم برای ماشین مشکل باتری پیش بیاید، وسیله‌ای برای حل این مشکل به شما پیشنهاد می‌کنیم. ادامه مطلب را بخوانید تا به شما گجت‌هایی را معرفی کنیم که بهتر است در مسافرت بعدی به همراه داشته باشید.

 شارژر فندکی چند پورت

اگر می‌خواهید در سفر از بابت شارژ گجت‌های خود و همراهانتان نگرانی نداشته باشید، یک شارژر فندکی دارای چند پورت جزو لوازم مورد نیاز سفر شماست. این نوع شارژرها در انواع مختلفی با قیمت‌های متنوع در بازار موجود هستند؛ اما یادتان نرود که همه تجهیزات الکترونیکی از جمله شارژر فندکی را فقط از برندهای معتبر با گارانتی اصلی و از فروشندگان معتبر خریداری نمایید. این وسیله می‌تواند به امکاناتی مانند مدارهای حفاظتی پیشرفته و شارژ سریع محهز باشد. یقینا امکانات بشتر قیمت بیشتری را می‌طلبد. توصیه می‌کنیم که شارژر فندکی را با توجه به ویژگی‌های گجت‌های خودتان انتخاب کنید.


هولدر موبایل

اگر می‌خواهید به راحتی از برنامه‌های مسیریابی استفاده کنید، استفاده از یک هولدر که گوشی موبایل را در مسیر دید شما نگه می‌دارد بهترین کار ممکن است. این هولدرها در انواع مختلفی مانند مغناطیسی و دارای بازوهای مکانیکی موجود هستند. برخی از هولدرها نیز امکانات بیشتری مانند سنسور مادون قرمز برای باز و بسته شدن اتوماتیک به منظور قرار دادن راحت‌تر موبایل و همچنین شارژر وایرلس دارند. برای انتخاب و خرید بهترین هولدرهای موبایل برای استفاده در اتومبیل، مقاله معرفی بهترین هولدر موبایل برای ماشین در قیمت‌های مختلف را بخوانید.


 نگهدارنده گوشی و تبلت برای سرنشینان عقب خودرو

زمانی که بچه‌هایتان یا سایر همراهان در صندلی عقب هستند و در طول یک سفر طولانی از دست گرفتن گوشی، تبلت و یا کنسول بازی همراه خسته می‌شوند، استفاده از هولدری که پشت صندلی خودرو نصب شود، عالی به نظر می‌رسد. به این ترتیب بچه‌ها می‌توانند در حالی که به راحتی به صندلی پشتی تکیه داده‌اند فیلم تماشا کنند. معمولا این هولدرها بین میله‌های پشت سری صندلی جلو نصب می‌شوند و اندازه محل قرار گرفتن گوشی و زاویه دید قابل تنظیم است.


تگ ردیاب

یکی از بدترین اتفاق‌ها در سفر، گم کردن وسایل مهم است. با داشتن چند تگ ردیاب و متصل کردن آنها به وسایل و چمدان‌های خودتان می‌توانید مانع از گم شدن یا سرقت آن‌ها شوید و حتی در صورتی که وسیله‌ای را گم کردید، با استفاده از اپلیکیشن مربوط به تگ، می‌توانید آن را روی نقشه پیدا کنید.

همچنین می‌توانید اگر یکی از این تگ‌ها را به لباس کودکتان متصل کنید تا از بابت گم شدن آن‌ها خیالتان راحت شود، چون هنگام دور شدن از شما با به صدا درآمدن آلارم متوجه می‌شوید.


گیرنده صدای بلوتوث

اگر سیستم صوتی اتومبیل شما بلوتوث ندارد یا از کیفیت پایین آن خسته شده‌اید، می‌توانید یک دستگاه گیرنده صدای بلوتوث بخرید. فقط کافی است سیستم صوتی ورودی AUX داشته باشد؛ حتی در غیر این صورت می‌توانید مدل‌هایی را بخرید که فقط از طریق پورت USB متصل می‌شوند. با داشتن این وسیله می‌توانید به راحتی و با ایمنی کامل به مکالمه بپردازید یا موسیقی ذخیره شده در گوشی را از طریق سیستم صوتی ماشن پخش کنید. در ضمن به این ترتیب صدای برنامه‌های آنلاین موسیقی، پادکست‌ها و کتاب‌های صوتی را هم از بلندگوی اتومبیل خواهید شنید.


پاوربانک

این روزها داشتن حداقل یک پاوربانک ضروری است؛ برای مسافرت هم داشتن این وسیله جانبی بسیار مفید و کاربردی از لوازم اصلی مورد نیاز سفر به شمار می‌رود. البته شاید فکر کنید که با داشتن شارژر فندکی نیازی به پاوربانک نخواهید داشت، اما اگر از ماشین دور شوید و شب را در یک کمپینگ یا چادر بگذرانید، یا حتی بخواهید به پیاده روی در دل طبیعت بپردارید و گوشی شما شارژ کافی نداشته باشد، به اهمیت موضوع پی می‌برید. مانند همه وسایل جانبی، پاوربانک هم تنوع زیادی از نظر طراحی، قابلیت‌ها، ظرفیت، توان شارژ و قیمت دارد. برای شناختن بهترین مدل‌های موجود، می‌توانید مقاله معرفی بهترین پاوربانک های موجود در بازار ایران را بخوانید.


یخچال خودرو

با داشتن یک یخچال کوچک که با برق ۱۲ ولت اتومبیل کار می‌کند، می‌توانید در طول مسیر از نوشیدنی‌های خنک لذت ببرید. تعدادی از مدل‌ها دمای قابل تنظیم دارند و می‌توانند دما را تا صفر درجه کاهش دهند یا حتی فریزر داشته باشند. حتی مدل‌هایی هستند که قابلیت گرم کردن هم دارند. می‌توانید با توجه به نیاز خود، ویژگی‌ها و حجم یخچال مورد نظر خود را انتخاب کنید و سپس اقدام به خرید نمایید.


جامپ استارتر

خرابی ناگهانی و اتفاقی باتری ماشین یکی از اتفاقاتی است که هر زمانی ممکن است پیش بیاید؛ در چنین مواقعی یا باید با امداد تماس بگیرید و یا منتظر کسی باشید که با کمک باتری ماشین او، از دردسر نجات پیدا کنید. در هر دو صورت وقت و انرژی زیادی تلف می‌شود، اما راه بهتری هم هست: یک جامپ استارتر به همراه داشته باشید. جامپ استارتر در واقع یک پاوربانک است که علاوه بر شارژ گوشی می‌تواند در مواقع اضطراری ماشین شما را  هم روشن کند. بیشتر مدل‌ها چراغ قوه هم دارند که گاهی بسیار کاربردی است.


دوربین داشبورد

فیلم‌برداری توسط دوربین داشبورد، راهی جالب برای ثبت خاطرات سفر خانوادگی شما است. این دوربین‌ها در نور کم هم عملکرد خوبی دارند و با بهره‌گیری از GPS داخلی می‌توانند موقعیت مکانی شما را در بالای ویدیو نشان دهند. تعدادی از مدل‌ها صفحه نمایش دارند، بنابراین می‌توانید فیلم خود را در حال حرکت مشاهده کنید.

این وسیله نقش حفاظتی و امنیتی هم دارد؛ می‌تواند به خصوص زمانی که شما خودرو را پارک می‌کنید و از آن دور می‌شوید بسیار مفید باشد. دوربین داشبورد ضربه را تشخیص می‌دهد و به طور خودکار از حالت آماده به کار خارج شده و شروع به ضبط می‌کند.

 

نوشته با این لوازم و گجت‌ها از سفر آرام خود لذت ببرید اولین بار در آی‌ تی‌ رسان منتشر شد.

هر آنچه که لازم است درباره خرید اسکوتر برقی بدانید

هاوربرد یکی از وسایل مدرن حمل و نقل شخصی است که هنوز معادل فارسی دقیقی برایش وجود ندارد و نام‌هایی از قبیل اسکوتر هوشمند یا شاید اسکوتر موتوری دو چرخ و اسکیت برد برقی هم چنان که باید و شاید خوب به نظر نمی‌رسند، پس ما هم همین واژه هاوربرد یا رایج‌ترین نام آن در ایران، یعنی اسکوتر برقی را به کار می‌بریم.

گفته می‌شود که هاوربرد، نسل آینده وسایل حمل و نقل شخصی است اما هیچ اتفاق نظری در این باره وجود ندارد. گذشته از این، همه کسانی که این روش حمل و نقل را امتحان می‌کنند، موافق هستند که سواری این وسیله بسیار سرگرم‌کننده، آسان و شادی بخش است.

مدل‌های گوناگون هاوربرد یا اسکوتر برقی، از ده‌ها برند متفاوت به معنای واقعی کلمه بازار را پر کرده است؛ در حالی که به نظر می‌رسد تقریباً تمامی دستگاه‌های موجود، فقط بر اساس چند مدل و از روی تعداد انگشت شماری ساخته شده‌اند و  کارخانه‌های چینی، فقط با برچسب‌ها، جعبه‌ها و نام‌های مختلفی آنها را به بازار عرضه کرده‌اند.

در ادامه چند نکته مهم درباره انتخاب و خرید هاوربرد را مرور می‌کنیم:

  1. هاوربرد های امروزی اسکوتر های برقی خود بالانس هستند. انتظار نداشته باشید که با آن در فضا شناور شوید.
  2. برای بچه‌های کوچک هاوربرد نخرید! محدوده سنی توصیه شده ۱۲ سال به بالا است.
  3. نظرات مشتریان را در فروشگاه‌های اینترنتی درباره کیفیت ساخت و تجربه استفاده بخوانید.
  4. برندهایی را انتخاب کنید که ضمانت و  پشتیبانی خوبی را ارائه می دهند.
  5. شارژ هاوربرد ها ممکن است چند ساعت طول بکشد، بنابراین لازم است صبور باشید.
  6. اسکوتر های برقی با سرعت بین ۴ تا ۲۵ کیلومتر بر ساعت حرکت می‌کنند و باتری اکثر آن‌ها برای پیمودن 15 تا 25 کیلومتر ظرفیت دارد.
  7. وزن هاوربرد مورد نظر خود را قبل از خرید بررسی کنید تا برای حمل و نقل آن با مشکل روبرو نشوید.
  8. انتظار نداشته باشید که بتوانید با هاوربرد از شیب‌های تند بالا بروید.
  9. بیش از اندازه معمول برای اسکوتر برقی خرج نکنید، مگر اینکه قصد داشته باشید آن را به عنوان یک ورزش انتخاب کنید. مدل‌های پایه‌ای هم احتمالا هیجان کافی را برایتان فراهم خواهند کرد.
  10. با قوانین راهنمایی رانندگی و مکان‌های مجاز برای استفاده از اسکوتر یا هاوربرد آشنایی داشته باشید.
  11. از برندهایی که ضمانت و خدمات پس از فروش مطمئن ندارند و به آسانی در دسترس نیستند، خرید نکنید

هاوربرد یا اسکوتر برقی چیست و چگونه کار می‌کند؟

اگر با این دستگاه آشنا نیستید باید بدانید که  هاوربردها نوعی وسیله نقلیه شخصی مدرن به شمار می‌روند که در واقع می‌توانیم آن‌ها را اسکوتر های برقی بدون فرمان بنامیم. برای سوار شدن به این وسیله باید هریک از پاهای خود را نزدیک یکی از چرخ‌ها قرار دهید، با این کار به لطف برخی حسگرهای دقیق که در آن تعبیه شده است، هاوربردها به طور جادویی می‌توانند تعادل خود را حفظ کنند.

هاوربرد یا اسکوتر برقی

کمی به جلو خم شوید و تا 8 یا 16 کیلومتر بر ساعت یا در برخی موارد 24 کیلومتر بر ساعت شروع به حرکت کنید. به عقب خم شوید و حرکت دستگاه را آهسته یا معکوس کنید. برای دور زدن یاید با یک پا به طور متناوب به جلو و با پای دیگر به عقب فشار دهید.

هاوربرد یا اسکوتر برقی طلایی

هاوربردها دارای یک باتری قابل شارژ داخلی هستند که یک یا گاهی دو موتور را روی چرخ‌ها به حرکت در می‌آورد. بسته به مدل، ممکن است ویژگی‌های دیگری مانند سیستم کلید هوشمند یا حتی اپلیکیشنی برای جلوگیری از  سوار شدن دیگران وجود داشته باشد.

هاوربردهای امروزی چیزی نیستند که در فیلم‌های علمی تخیلی دیده می‌شوند؛ البته شرکت‌هایی مانند Lexus و Hendo بردهای واقعاً شناور و بدون چرخ تولید کرده‌اند اما این دستگاه‌ها فعلا برای فروش نیستند.

نگرانی‌های ایمنی درباره اسکوتر برقی

نگرانی‌های ایمنی جدی توسط هاوربرد ها ایجاد شده است؛ از این لحاظ که برخی از آن‌ها یا هنگام شارژ یا سوار شدن آتش گرفته‌اند! انجمن ملی آتش‌نشانی ایالات متحده آمریکا اخیراً هشداری را صادر کرده است مبنی بر این که وقوع انفجار در هاوربرد بک اتفاق نادر و منحصر‌به‌فرد نیست! کمیسیون ایمنی محصولات مصرفی آمریکا نیز در حال بررسی ده فقره آتش سوزی مرتبط با این وسیله در 9 ایالت است. با توجه به این نگرانی‌ها، فروشگاه اینترنتی آمازون اخیراً بسیاری از برندهای هاوربرد را از لیست فروش خارج کرده است.

مقامات بریتانیا از اکتبر بیش از 15 هزار هاوربرد وارداتی را از نظر باتری‌های معیوب آزمایش کرده‌اند. آنها دریافته‌اند که نزدیک به 90 درصد از آن‌ها در معرض خطر داغ شدن یا انفجار هستند. قبل از خرید، به برندی که در نظر دارید نگاه کنید تا مطمئن شوید که از مدل‌های پر خطر نباشد.

مسئولان آتش نشانی همچنین نکاتی را در مورد نحوه جلوگیری از آتش گرفتن اسکوتر برقی یادآور شده‌اند. به عنوان مثال، هنگام شارژ آن را بدون مراقبت رها نکنید. باتری را بیش از حد شارژ نکنید و آن را در تمام طول شب به برق وصل نکنید. فقط از شارژرهای اصلی و مخصوص دستگاه خودتان استفاده کنید و از خرید شارژرهای تقلبی یا متفرقه ارزان پرهیز کنید.

توجه کنید که چه کسی می‌خواهد سوار هاوربرد شود

حتی اگر کودک 3 ساله شما در استفاده از اسکوتر حرفه‌ای است، اجازه سوار شدن به هاوربرد را ندهید! بگذارید واضح بگوییم: هاوربردها برای بچه‌های کوچک در نظر گرفته نشده‌اند. حرکت با سرعت 16 تا 25 کیلومتر بر ساعت و برخورد با لبه‌های جدول پیاده‌رو می‌تواند برای یک کودک فاجعه باشد؛ همینطور برای افراد مسن. بیشتر اسکوتر های برقی برای سنین 12 سال به بالا توصیه می‌شوند. اگر وزن بالای 90 کیلوگرم دارید می‌توانید سوار این وسیله شوید اما سرعت و مسافت طی شده کاهش پیدا می‌کند.

کیفیت ساخت هاوربرد

اگر به صورت آنلاین سفارش می‌دهید، تشخیص کیفیت ساخت یک محصول دشوار است، اما لازم است بدانید تفاوت‌های زیادی در کیفیت ساخت اسکوتر های برقی وجود دارد. قاب، جنس بدنه، چرخ‌های فلزی و پلاستیکی، موتورهای داخلی، سنسورها و سایر قطعات الکترونیکی، ممکن است همه متفاوت باشند.

ساخت هاوربرد یا اسکوتر برقی

نظرات مشتریان فروشگاه‌های آنلاین را مطالعه کنید تا در مورد بدنه‌های مستعد خراش (ظاهراً پاشنه آشیل همه مدل‌ها) یا لاستیک چرخ‌هایی که ساییده می‌شوند یا باتری‌هایی که خیلی سریع خراب می‌شوند آگاهی داشته باشید.

زمان شارژ اسکوتر برقی

باتری‌ها تقریباً همه چیز در هاوربرد هستند! باتری تعیین می‌کند که شما چقدر سریع می‌توانید پیش بروید و چه مسافتی را طی کنید. از سوی دیگر می‌توانند به وزن هاوربرد اضافه کنند. زمان شارژ هم بستگی به باتری دارد.

اسکوتر برقی و هاوربرد مشکی و قرمز جدید

سرعت و برد مسافت هاوربرد

از نظر سرعت، اکثر مدل‌ها عملکرد مشابهی را ارائه می‌دهند، یعنی چیزی بین سرعت‌های 4 تا 16 کیلومتر بر ساعت. مدل‌هایی هم هستند که به سرعت‌های بالاتر تا 24 کیلومتر بر ساعت می‌رسند. این سرعت‌ها به نظر زیاد نمی‌رسند، اما در نظر بگیرید که برای بسیاری از افراد این سرعت برابر با دویدن است در حالی که حتی پاهای خود را تکان نمی‌دهید!

قضاوت درباره برد واقعی هاوربرد دشوار است، زیرا عوامل متعددی بر مدت و میزان مسافتی که می‌توانید طی کنید تأثیر می‌گذارند؛ از جمله نوع زمین، شیب مسیر، سرعت و وزن سوار. با توجه به شرایطی که گفتیم اکثر مدل‌ها 15 تا 25 کیلومتر روی سطح صاف می‌توانند طی کنند.

قابل حمل بودن

اگر قصد دارید تمام روز را در اطراف شهر به گشت و گذار بپردازید، وزن هاوربرد مهم است. وزن بیشتر این دستگاه‌ها بین 10 تا 15 کیلوگرم است. حمل این وزن شاید در مسیرهای کوتاه سخت نباشد ولی یقینا برای مسافت‌های طولانی آسان نخواهد بود.

بهتر است برای دستگاه خود یک کیف حمل بخرید. توجه داشته باشید که این کیف جای کافی برای شارژر هم داشته باشد. ممکن است لازم باشد که شارژر را با خودتان داشته باشید.

قیمت گذاری اسکوتر برقی

در حالی که اکثر هاوربرد ها عملاً یکسان هستند، چند نمونه نیز قیمت بالایی دارند. مدل‌های باکیفیت‌تر که طبیعتاً گران‌تر هستند، دارای بدنه محکم‌تری هستند که در برابر سواران سنگین‌‌وزن‌تر و ضربه‌ها و ناهمواری‌های جاده مقاومت بهتری دارند. تعدادی از آن‌ها نیز موتورهای درایو مستقیم دوگانه دارند که قدرت و برد بیشتری را ارائه می‌دهند. برخی دارای ریموت کنترل برای قفل دستگاه و اسپیکر بلوتوث برای پخش موسیقی هستند.

هاوربرد یا اسکوتر برقی قرمز ریزر

بدیهی است که امکانات بیشتر قیمت بیشتری هم دارد با این حال مشخص نیست که مدل‌هایی که چندین برابر دیگران قیمت دارند، ارزش خرید بالاتری داشته باشند. توصیه می‌کنیم مدل‌هایی را که قیمت معقول و منطقی دارند خریداری کنید.

مناطق ممنوع

هر چند ممکن است نامعقول به نظر برسد، برخی شهرها و کشورها قوانینی دارند که استفاده از هاوربرد در پیاده‌روها و همچنین خیابان ها ممنوع می‌کند. یعنی این که ممکن است اجازه نداشته باشید در مکانی غیر از پارکینگ، راهرو یا زیرزمین خانه خودتان سوار اسکوتر برقی شوید! به عنوان نمونه می‌توانیم شهر نیویورک را نام ببریم که در آن سوار شدن در خیابان یا پیاده رو می تواند 200 دلار جریمه داشته باشد و همچنین لندن که سیاست سختی در برابر وسایل نقلیه الکتریکی مانند اسکوتر برقی دارد. از سوی دیگر، کالیفرنیا قانونی را تصویب کرده است که قرار است به زودی اجرایی شود. بر اساس این قانون در صورتی که شرایط ایمنی و سنی رعایت شود، استفاده از هاوربرد در مسیرهای دوچرخه سواری قانونی خواهد بود.

توضیح مهم

کمیسیون ایمنی مصرف کنندگان محصولات ایالات متحده (CPSC) اخیراً اعلام کرد که هیچ یک از هاوربرد هایی که در حال حاضر در بازار وجود دارند برای مصرف‌کنندگان ایمن نیستند. CPSC مجموعه جدیدی از استانداردهای ایمنی را به تولیدکنندگان و خرده‌فروشان اعلام کرد و از آن‌ها خواست که تا قبل از دریافت گواهینامه ایمنی از UL (یک شرکت مستقل صادرکننده گواهی‌نامه ایمنی)، محصولات خود را از بازار فروش حذف کنند. شما هم به عنوان خریدار باید به دنبال گواهینامه UL برای خرید هاوربرد جدید باشید و با فروشنده در مورد فراخوان اسکوتر های برقی اخیرا خریداری شده مشورت کنید.

 

 

نوشته هر آنچه که لازم است درباره خرید اسکوتر برقی بدانید اولین بار در آی‌ تی‌ رسان منتشر شد.

هر آنچه که لازم است درباره خرید اسکوتر برقی بدانید

هاوربرد یکی از وسایل مدرن حمل و نقل شخصی است که هنوز معادل فارسی دقیقی برایش وجود ندارد و نام‌هایی از قبیل اسکوتر هوشمند یا شاید اسکوتر موتوری دو چرخ و اسکیت برد برقی هم چنان که باید و شاید خوب به نظر نمی‌رسند، پس ما هم همین واژه هاوربرد یا رایج‌ترین نام آن در ایران، یعنی اسکوتر برقی را به کار می‌بریم.

گفته می‌شود که هاوربرد، نسل آینده وسایل حمل و نقل شخصی است اما هیچ اتفاق نظری در این باره وجود ندارد. گذشته از این، همه کسانی که این روش حمل و نقل را امتحان می‌کنند، موافق هستند که سواری این وسیله بسیار سرگرم‌کننده، آسان و شادی بخش است.

مدل‌های گوناگون هاوربرد یا اسکوتر برقی، از ده‌ها برند متفاوت به معنای واقعی کلمه بازار را پر کرده است؛ در حالی که به نظر می‌رسد تقریباً تمامی دستگاه‌های موجود، فقط بر اساس چند مدل و از روی تعداد انگشت شماری ساخته شده‌اند و  کارخانه‌های چینی، فقط با برچسب‌ها، جعبه‌ها و نام‌های مختلفی آنها را به بازار عرضه کرده‌اند.

در ادامه چند نکته مهم درباره انتخاب و خرید هاوربرد را مرور می‌کنیم:

  1. هاوربرد های امروزی اسکوتر های برقی خود بالانس هستند. انتظار نداشته باشید که با آن در فضا شناور شوید.
  2. برای بچه‌های کوچک هاوربرد نخرید! محدوده سنی توصیه شده ۱۲ سال به بالا است.
  3. نظرات مشتریان را در فروشگاه‌های اینترنتی درباره کیفیت ساخت و تجربه استفاده بخوانید.
  4. برندهایی را انتخاب کنید که ضمانت و  پشتیبانی خوبی را ارائه می دهند.
  5. شارژ هاوربرد ها ممکن است چند ساعت طول بکشد، بنابراین لازم است صبور باشید.
  6. اسکوتر های برقی با سرعت بین ۴ تا ۲۵ کیلومتر بر ساعت حرکت می‌کنند و باتری اکثر آن‌ها برای پیمودن 15 تا 25 کیلومتر ظرفیت دارد.
  7. وزن هاوربرد مورد نظر خود را قبل از خرید بررسی کنید تا برای حمل و نقل آن با مشکل روبرو نشوید.
  8. انتظار نداشته باشید که بتوانید با هاوربرد از شیب‌های تند بالا بروید.
  9. بیش از اندازه معمول برای اسکوتر برقی خرج نکنید، مگر اینکه قصد داشته باشید آن را به عنوان یک ورزش انتخاب کنید. مدل‌های پایه‌ای هم احتمالا هیجان کافی را برایتان فراهم خواهند کرد.
  10. با قوانین راهنمایی رانندگی و مکان‌های مجاز برای استفاده از اسکوتر یا هاوربرد آشنایی داشته باشید.
  11. از برندهایی که ضمانت و خدمات پس از فروش مطمئن ندارند و به آسانی در دسترس نیستند، خرید نکنید

هاوربرد یا اسکوتر برقی چیست و چگونه کار می‌کند؟

اگر با این دستگاه آشنا نیستید باید بدانید که  هاوربردها نوعی وسیله نقلیه شخصی مدرن به شمار می‌روند که در واقع می‌توانیم آن‌ها را اسکوتر های برقی بدون فرمان بنامیم. برای سوار شدن به این وسیله باید هریک از پاهای خود را نزدیک یکی از چرخ‌ها قرار دهید، با این کار به لطف برخی حسگرهای دقیق که در آن تعبیه شده است، هاوربردها به طور جادویی می‌توانند تعادل خود را حفظ کنند.

هاوربرد یا اسکوتر برقی

کمی به جلو خم شوید و تا 8 یا 16 کیلومتر بر ساعت یا در برخی موارد 24 کیلومتر بر ساعت شروع به حرکت کنید. به عقب خم شوید و حرکت دستگاه را آهسته یا معکوس کنید. برای دور زدن یاید با یک پا به طور متناوب به جلو و با پای دیگر به عقب فشار دهید.

هاوربرد یا اسکوتر برقی طلایی

هاوربردها دارای یک باتری قابل شارژ داخلی هستند که یک یا گاهی دو موتور را روی چرخ‌ها به حرکت در می‌آورد. بسته به مدل، ممکن است ویژگی‌های دیگری مانند سیستم کلید هوشمند یا حتی اپلیکیشنی برای جلوگیری از  سوار شدن دیگران وجود داشته باشد.

هاوربردهای امروزی چیزی نیستند که در فیلم‌های علمی تخیلی دیده می‌شوند؛ البته شرکت‌هایی مانند Lexus و Hendo بردهای واقعاً شناور و بدون چرخ تولید کرده‌اند اما این دستگاه‌ها فعلا برای فروش نیستند.

نگرانی‌های ایمنی درباره اسکوتر برقی

نگرانی‌های ایمنی جدی توسط هاوربرد ها ایجاد شده است؛ از این لحاظ که برخی از آن‌ها یا هنگام شارژ یا سوار شدن آتش گرفته‌اند! انجمن ملی آتش‌نشانی ایالات متحده آمریکا اخیراً هشداری را صادر کرده است مبنی بر این که وقوع انفجار در هاوربرد بک اتفاق نادر و منحصر‌به‌فرد نیست! کمیسیون ایمنی محصولات مصرفی آمریکا نیز در حال بررسی ده فقره آتش سوزی مرتبط با این وسیله در 9 ایالت است. با توجه به این نگرانی‌ها، فروشگاه اینترنتی آمازون اخیراً بسیاری از برندهای هاوربرد را از لیست فروش خارج کرده است.

مقامات بریتانیا از اکتبر بیش از 15 هزار هاوربرد وارداتی را از نظر باتری‌های معیوب آزمایش کرده‌اند. آنها دریافته‌اند که نزدیک به 90 درصد از آن‌ها در معرض خطر داغ شدن یا انفجار هستند. قبل از خرید، به برندی که در نظر دارید نگاه کنید تا مطمئن شوید که از مدل‌های پر خطر نباشد.

مسئولان آتش نشانی همچنین نکاتی را در مورد نحوه جلوگیری از آتش گرفتن اسکوتر برقی یادآور شده‌اند. به عنوان مثال، هنگام شارژ آن را بدون مراقبت رها نکنید. باتری را بیش از حد شارژ نکنید و آن را در تمام طول شب به برق وصل نکنید. فقط از شارژرهای اصلی و مخصوص دستگاه خودتان استفاده کنید و از خرید شارژرهای تقلبی یا متفرقه ارزان پرهیز کنید.

توجه کنید که چه کسی می‌خواهد سوار هاوربرد شود

حتی اگر کودک 3 ساله شما در استفاده از اسکوتر حرفه‌ای است، اجازه سوار شدن به هاوربرد را ندهید! بگذارید واضح بگوییم: هاوربردها برای بچه‌های کوچک در نظر گرفته نشده‌اند. حرکت با سرعت 16 تا 25 کیلومتر بر ساعت و برخورد با لبه‌های جدول پیاده‌رو می‌تواند برای یک کودک فاجعه باشد؛ همینطور برای افراد مسن. بیشتر اسکوتر های برقی برای سنین 12 سال به بالا توصیه می‌شوند. اگر وزن بالای 90 کیلوگرم دارید می‌توانید سوار این وسیله شوید اما سرعت و مسافت طی شده کاهش پیدا می‌کند.

کیفیت ساخت هاوربرد

اگر به صورت آنلاین سفارش می‌دهید، تشخیص کیفیت ساخت یک محصول دشوار است، اما لازم است بدانید تفاوت‌های زیادی در کیفیت ساخت اسکوتر های برقی وجود دارد. قاب، جنس بدنه، چرخ‌های فلزی و پلاستیکی، موتورهای داخلی، سنسورها و سایر قطعات الکترونیکی، ممکن است همه متفاوت باشند.

ساخت هاوربرد یا اسکوتر برقی

نظرات مشتریان فروشگاه‌های آنلاین را مطالعه کنید تا در مورد بدنه‌های مستعد خراش (ظاهراً پاشنه آشیل همه مدل‌ها) یا لاستیک چرخ‌هایی که ساییده می‌شوند یا باتری‌هایی که خیلی سریع خراب می‌شوند آگاهی داشته باشید.

زمان شارژ اسکوتر برقی

باتری‌ها تقریباً همه چیز در هاوربرد هستند! باتری تعیین می‌کند که شما چقدر سریع می‌توانید پیش بروید و چه مسافتی را طی کنید. از سوی دیگر می‌توانند به وزن هاوربرد اضافه کنند. زمان شارژ هم بستگی به باتری دارد.

اسکوتر برقی و هاوربرد مشکی و قرمز جدید

سرعت و برد مسافت هاوربرد

از نظر سرعت، اکثر مدل‌ها عملکرد مشابهی را ارائه می‌دهند، یعنی چیزی بین سرعت‌های 4 تا 16 کیلومتر بر ساعت. مدل‌هایی هم هستند که به سرعت‌های بالاتر تا 24 کیلومتر بر ساعت می‌رسند. این سرعت‌ها به نظر زیاد نمی‌رسند، اما در نظر بگیرید که برای بسیاری از افراد این سرعت برابر با دویدن است در حالی که حتی پاهای خود را تکان نمی‌دهید!

قضاوت درباره برد واقعی هاوربرد دشوار است، زیرا عوامل متعددی بر مدت و میزان مسافتی که می‌توانید طی کنید تأثیر می‌گذارند؛ از جمله نوع زمین، شیب مسیر، سرعت و وزن سوار. با توجه به شرایطی که گفتیم اکثر مدل‌ها 15 تا 25 کیلومتر روی سطح صاف می‌توانند طی کنند.

قابل حمل بودن

اگر قصد دارید تمام روز را در اطراف شهر به گشت و گذار بپردازید، وزن هاوربرد مهم است. وزن بیشتر این دستگاه‌ها بین 10 تا 15 کیلوگرم است. حمل این وزن شاید در مسیرهای کوتاه سخت نباشد ولی یقینا برای مسافت‌های طولانی آسان نخواهد بود.

بهتر است برای دستگاه خود یک کیف حمل بخرید. توجه داشته باشید که این کیف جای کافی برای شارژر هم داشته باشد. ممکن است لازم باشد که شارژر را با خودتان داشته باشید.

قیمت گذاری اسکوتر برقی

در حالی که اکثر هاوربرد ها عملاً یکسان هستند، چند نمونه نیز قیمت بالایی دارند. مدل‌های باکیفیت‌تر که طبیعتاً گران‌تر هستند، دارای بدنه محکم‌تری هستند که در برابر سواران سنگین‌‌وزن‌تر و ضربه‌ها و ناهمواری‌های جاده مقاومت بهتری دارند. تعدادی از آن‌ها نیز موتورهای درایو مستقیم دوگانه دارند که قدرت و برد بیشتری را ارائه می‌دهند. برخی دارای ریموت کنترل برای قفل دستگاه و اسپیکر بلوتوث برای پخش موسیقی هستند.

هاوربرد یا اسکوتر برقی قرمز ریزر

بدیهی است که امکانات بیشتر قیمت بیشتری هم دارد با این حال مشخص نیست که مدل‌هایی که چندین برابر دیگران قیمت دارند، ارزش خرید بالاتری داشته باشند. توصیه می‌کنیم مدل‌هایی را که قیمت معقول و منطقی دارند خریداری کنید.

مناطق ممنوع

هر چند ممکن است نامعقول به نظر برسد، برخی شهرها و کشورها قوانینی دارند که استفاده از هاوربرد در پیاده‌روها و همچنین خیابان ها ممنوع می‌کند. یعنی این که ممکن است اجازه نداشته باشید در مکانی غیر از پارکینگ، راهرو یا زیرزمین خانه خودتان سوار اسکوتر برقی شوید! به عنوان نمونه می‌توانیم شهر نیویورک را نام ببریم که در آن سوار شدن در خیابان یا پیاده رو می تواند 200 دلار جریمه داشته باشد و همچنین لندن که سیاست سختی در برابر وسایل نقلیه الکتریکی مانند اسکوتر برقی دارد. از سوی دیگر، کالیفرنیا قانونی را تصویب کرده است که قرار است به زودی اجرایی شود. بر اساس این قانون در صورتی که شرایط ایمنی و سنی رعایت شود، استفاده از هاوربرد در مسیرهای دوچرخه سواری قانونی خواهد بود.

توضیح مهم

کمیسیون ایمنی مصرف کنندگان محصولات ایالات متحده (CPSC) اخیراً اعلام کرد که هیچ یک از هاوربرد هایی که در حال حاضر در بازار وجود دارند برای مصرف‌کنندگان ایمن نیستند. CPSC مجموعه جدیدی از استانداردهای ایمنی را به تولیدکنندگان و خرده‌فروشان اعلام کرد و از آن‌ها خواست که تا قبل از دریافت گواهینامه ایمنی از UL (یک شرکت مستقل صادرکننده گواهی‌نامه ایمنی)، محصولات خود را از بازار فروش حذف کنند. شما هم به عنوان خریدار باید به دنبال گواهینامه UL برای خرید هاوربرد جدید باشید و با فروشنده در مورد فراخوان اسکوتر های برقی اخیرا خریداری شده مشورت کنید.

 

 

نوشته هر آنچه که لازم است درباره خرید اسکوتر برقی بدانید اولین بار در آی‌ تی‌ رسان منتشر شد.